882 отзыва
Внимание! Важная информация для наших покупателей! ЧИТАТЬ
+380660445700
+380
66
044-57-00
+380
96
351-73-61
+380
63
568-04-65
ПЕРВЫЙ УКРАИНСКИЙ МАРКЕТ ХИМИЧЕСКОГО СЫРЬЯ (066) 044-57-00 (096) 351-73-61 (063) 568-04-65

СОЛИКОР

СОЛИКОР

ІНСТРУКЦІЯ

із застосування дезінфекційного засобу «Соліклор» (“Solikloor”)

виробництва “Baltiachemi” OU (Естонія)

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Ця Інструкція визначає загальні властивості дезінфекційного засобу «Соліклор» (“Solikloor”) виробництва “Baltiachemi” OU (Естонія), методи та режими його застосування для знезараження води при децентралізованому (місцевому) водопостачанні; дезінфекції фруктів, овочів, яєць птиці, ємностей для зберігання і систем подачі питної води при децентралізованому водопостачанні; знезараження води для виготовлення харчового льоду і дезінфекції ємностей для його зберігання; дезінфекції криниць; дезінфекції води, поверхонь приміщень і окремих об’єктів у плавальних басейнах; для хлорування технологічних, дренажних, зворотних, зрошувальних, стічних вод та систем та ін.; запобіжні заходи при роботі із засобом, умови зберігання тощо.

1.2. Повна назва засобу – дезінфекційний засіб «Соліклор» (“Solikloor”).

1.3. Виробник - “Baltiachemi” OU (Естонія).

1.4. Склад засобу, вміст діючих та допоміжних речовин, мас. %: натрієва сіль дихлорізоціанурової кислоти – 80-85% (активно діюча речовина), адипінова кислота та карбонат натрію - разом 15-20% (допоміжні речовини).

1.5. Форма   випуску   і   фізико-хімічні   властивості   засобу. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”)  виготовляється у вигляді таблеток з вмістом активного хлору 1,8 г, 1,5 г,  1,0 г, 0,5 г, 0,3 г, 0,15 г. Таблетки засобу білого кольору круглої форми, можуть мати на поверхні насічки для дозування засобу.

Засіб добре розчиняється у воді. Водні розчини прозорі, мають слабкий запах хлору, добре змиваються, не залишають нальоту, не пошкоджують об’єкти із деревини, скла, полімерних матеріалів, корозійностійких металів, скла, гуми, пластмас, кахлю, порцеляни, фаянсу, з гальванічним та лакофарбовим покриттям тощо.

1.6. Спектр антимікробної дії. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) виявляє антимікробні властивості щодо грам-негативних та грам-позитивних бактерій (включаючи S.aureus, збудників туберкульозу та спороутворюючі мікроорганізми), вірусів (в т.ч. збудників гепатитів А, В, С, ВІЛ-інфекції, грипу, парагрипу, пташиного грипу, SARS («атипова пневмонія»), аденовірусної, ентеровірусної (в т.ч. поліомієліт), коронавірусної, респіраторно-синтиціальної, ріновірусної, ротавірусної інфекції тощо), грибів роду Саndida та патогенних дерматофітів, збудників внутрішньолікарняних інфекцій, а також ефективний у знищенні та попередженні появи плісняви.

1.7. Токсичність та безпечність засобу. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) за параметрами гострої токсичності згідно ГОСТ 12.1.007-76 належить до 3 класу помірно небезпечних речовин при введенні в шлунок, до 4 класу мало небезпечних речовин при нанесенні на шкіру та при парентеральному введенні; у формі таблеток в насичуючих концентраціях пари відноситься до 4 класу малонебезпечних засобів.

 В умовах інгаляційної дії у вигляді пари належить до 4 класу мало небезпечних речовин за ступенем леткості. Засіб не має шкірно-резорбтивної, мутагенної та канцерогенної дії, сенсибілізуючі властивості виражені слабко.

 Робочі розчини засобу в умовах одноразової аплікації не спричиняють місцево-подразнювальної дії на шкіру та слизові оболонки очей. При  багаторазовому нанесенні спричиняють сухість і лущення шкіри. Робочі розчини в концентраціях від 0,015% до 0,1% (за активним хлором) у вигляді пари не викликають подразнення органів дихання. Більш високі концентрації за активним хлором викликають подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та очей.

 

2.    ПРИГОТУВАННЯ РОБОЧИХ РОЗЧИНІВ

 

2.1. Методика та умови приготування робочих розчинів. При використанні засобу для знезараження води та при приготуванні робочих розчинів для дезінфекції слід керуватись вмістом активного хлору в таблетках.

2.2. Приготування  робочих розчинів засобу. При використанні засобу для знезараження та для приготування робочих розчинів для дезінфекції слід керуватись кількістю активного хлору в таблетках засобу. Робочі розчини засобу “Соліклор” (“Solikloor”) готують в спеціально виділених місткостях шляхом розчинення певної кількості таблеток у воді.

Для приготування робочого розчину певна кількість таблеток (шт.) розчиняється у воді  відповідно до розрахунків за такою формулою:

 

                                                      Б х 100

                                           Х = --------------- ,  де

                                                         А

Х – кількість води (мл), необхідна для отримання розчину з потрібним вмістом активного хлору;

Б – вміст активного хлору в таблетці, г;

А – необхідна концентрація активного хлору в робочому розчині, %.

 

Приклад розрахунків для приготування робочих розчинів засобу із таблеток, що містять 1,5 г активного хлору наведено в таблиці 1.

 

 

Таблиця 1. Приготування робочих розчинів засобу «Соліклор» (“Solikloor”) із таблеток, що містять 1,5 г активного хлору

Концентрація розчину за активним хлором,

%

Кількість таблеток засобу  (шт.) для приготування робочого розчину об’ємом

5 літрів

10 літрів

0,015

-

1

0,03

1

2

0,06

2

4

0,1

-

7

0,2

7

14

 

2.3. Термін та умови зберігання робочих розчинів. Термін зберігання робочих розчинів – 3 доби (за терміном спостереження) за умови зберігання у закритих місткостях у затемненому місці.

 

3. ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБУ

 

3.1. Об'єкти  застосування. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) використовується для знезараження питної води при децентралізованому (місцевому) водопостачанні, зокрема, води криничної, каптажної, артезіанської, поверхневих водоймищ, води в ізольованих резервуарах (в т.ч. в системах водопостачання залізничних вагонів, річкових, морських і повітряних суднах), в індивідуальних запасах, системах тощо, в т.ч. в умовах надзвичайних ситуацій; знезараження питної води для сільськогосподарських тварин і птиці; дезінфекції фруктів, овочів, яєць птиці, ємностей для зберігання і систем подачі питної води при децентралізованому водопостачанні; знезараження води для приготування харчового льоду та дезінфекції ємностей для його зберігання; дезінфекції криниць; дезінфекції води, поверхонь приміщень і окремих об’єктів у плавальних басейнах; для хлорування технологічних, дренажних, зворотних, зрошувальних, стічних вод та систем; для знезараження поливальних вод в тепличних господарствах.

3.2. Методи знезараження окремих об'єктів.

3.2.1. Знезараження питної води при децентралізованому водопостачанні.

 Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) використовується для проведення робіт з метою забезпечення людей, тварин та птахів питною водою якісною за мікробіологічними показниками, як з профілактичною метою, так і за показаннями, а також для обробки води для поливу рослин в умовах захищеного ґрунту.

Засіб застосовується при децентралізованому водопостачанні для знезараження питної води, яка не містить осаду й планктону та має показник каламутності - не більше 9 мг/дм3, а поглинання хлору – не більше 8  мг/дм3.

Знезараження засобом «Соліклор» (“Solikloor”) питної води при децентралізованому водопостачанні здійснюється у відповідності до «Инструкции по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений при централизованном и местном водоснабжении» від 25.11.1967 р. № 723а-67.

Визначення необхідної дози засобу для знезараження води здійснюється шляхом пробного хлорування за методикою згідно «Инструкции по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений при централизованном и местном водоснабжении» від  25.11.1967 р. № 723а-67.

Орієнтовна концентрація активного хлору у воді, яка необхідна для ефективного знезараження води у залежності від ії якості, та кількість засобу «Соліклор» (“Solikloor”), яка необхідна для отримання відповідної концентрації активного хлору, вказано в таблиці 2.

 

Таблиця 2. Орієнтовна концентрація активного хлору у воді, для знезараження питної води засобом «Соліклор» (“Solikloor”) при децентралізованому водопостачанні, у залежності від ії якості,

Природа джерела і якість води в ньому

Орієнтовна необхідна концентрація активного хлору у воді, мг/дм3

Кількість таблеток засобу «Соліклор» з вмістом активного хлору 1,5 г для створення необхідної концентрації активного хлору

Артезіанські води, води чистих гірських річок і озер

1,0-1,5

1 таб. на 1,0-1,5 м3 води

  

Прозора  вода  колодязів  і  фільтрована  вода  малих річок

1,5-2,0

1 таб. на 0,75-1,0 м3 води

Вода крупних річок і озер

2,0-3,0

2 таб. на 1,0-1,5 м3 води

Забруднена вода відкритих джерел

5,0-10,0

3 таб. на 0,5-1,0 м3 води

 

Через 30 хвилин після додавання засобу у чисту воду (артезіанські води, води чистих гірських річок і озер, прозора  вода  колодязів  і  фільтрована  вода  малих річок, вода крупних річок і озер) вміст залишкового вільного хлору у воді повинен складати 0,3 – 0,5 мг/дм3.

Обов'язковою вимогою при знезараженні забрудненої води відкритих джерел є попереднє її фільтрування через фільтр (наприклад, дрібний тканинний фільтр). Вміст залишкового вільного хлору через 30 хвилин після внесення засобу повинен складати 1,4-1,6 мг/дм3. Для видалення надлишку хлору та можливих побічних хлорвмісних вуглеводнів після закінчення експозиції знезараження рекомендується проводити фільтрацію води через активоване вугілля або інші сорбенти або кип'ятити ії протягом 1 хвилини від закипання.

Визначення вмісту залишкового вільного хлору у воді проводиться згідно з ГОСТ 18190-72 методом йодометричного титрування.

Для спрощення та скорочення термінів проведення хіміко-аналітичного дослідження, а також у “польових умовах”, визначення концентрації вільного  хлору рекомендується проводити за допомогою портативних наборів, приладів, індикаторних смужок виробництва фірми “LaMotte” (США) або аналогічними виробами.

За відсутності можливості проведення вимірювання залишкового вільного хлору приблизну кількість його, як виключення, можна визначити за наявністю запаху хлору у воді. Ефективною вважається кількість засобу, при внесенні якої через 30 хвилин виявляється запах хлору. Якщо запах дуже сильний, то необхідно повторити пробне хлорування, зменшивши кількість засобу або збільшивши об'єм води.

Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) можна використовувати також для додаткового знезараження водопровідної води, призначеної для пиття та інших потреб, відповідно до режиму знезараження води, яка не потребує очистки.

3.2.2. Знезараження води в плавальних басейнах.

Знезараження води, яка подається у ванни плавальних басейнів, є обов'язковим і проводиться у відповідності з чинними нормативно-методичними документами, зокрема: «Методическими указаниями по осуществлению профилактической дезинфекции в спортивных плавательных бассейнах» від 31.03.80 р. №28-2/6 та «Рекомендациями по обеззараживанию воды, дезинфекции подсобных помещений и санитарному режиму эксплуатации купально-плавательных бассейнов» від 19.03.75 р. №1229-75.

Для знезараження води у басейнах необхідну кількість таблеток засобу «Соліклор» (“Solikloor”) попередньо розчиняють у спеціально виділеній промаркованій ємності, після чого цей розчин додають у воду при заповненні басейну або в рециркуляційну систему перед фільтрами. Під час експлуатації басейну необхідно здійснювати періодичний контроль вмісту у воді залишкового вільного хлору.

Кількість засобу, що вводиться, визначається із розрахунку підтримання постійної концентрації у воді залишкового вільного хлору в спортивних плавальних басейнах на рівні 0,3–0,5 мг/дм3, в басейнах колективного масового користування - 0,5–0,7 мг/дм3.

При значному денному навантаженні басейну у нічний час допускається підвищення концентрації залишкового хлору до 1,5 мг/дм3. У цьому випадку перед користуванням водою концентрація хлору повинна бути знижена до 0,7 мг/дм3 з одночасним провітрюванням приміщення. Під час експлуатації басейну перевищення концентрації хлору у воді не допускається.

Вміст залишкового вільного хлору визначається згідно з ГОСТ 18190-72 методом йодометричного титрування. Для спрощення та скорочення термінів проведення хіміко-аналітичного дослідження визначення концентрації вільного хлору рекомендується проводити за допомогою портативних наборів, приладів, індикаторних смужок виробництва фірми “LaMotte” (США) або аналогічними виробами. 

Періодичність контролю визначається чинними нормативними документами щодо експлуатації басейнів.

3.2.3.  Методи дезінфекції окремих об’єктів в плавальних басейнах.

3.2.3.1. Щоденній дезінфекції в плавальних басейнах підлягають приміщення ванни басейну, туалету, душових, роздягалень, місця загального користування та підсобні приміщення.

В приміщеннях ванни басейну знезараженню підлягають: ванна басейну, обхідні доріжки, трапи, спортивні тумби, лавки, ножні ванни;  в роздягальнях, душових, санвузлах: підлога, стіни, двері, ручки дверей, шафи, лавки, гумові килимки, дерев’яні решітки, крани, санітарно-технічне обладнання; в місцях загального користування та підсобних приміщеннях: підлога, стіни, двері, ручки дверей, предмети умеблювання.

3.2.3.2. Поверхні в приміщенні ванни басейну, роздягальнях, душових, санвузлах, в місцях загального користування та підсобних приміщеннях протирають ганчір’ям, що змочене в розчині засобу або зрошують при нормі витрати розчину 100 мл/м2.

3.2.3.3. Дезінфекція ванни басейну проводиться після зливу води та її механічного чищення і миття дозволеними для цього мийними засобами з наступним ополіскуванням водою зі шлангу.

Дезінфекція ванни басейну та ніжних ванн здійснюється методом протирання або зрошення при нормі витрати розчину 100 мл/м2.

Санітарно-технічне обладнання чистять йоржем або щіткою, змоченими розчинами засобу. Гумові килимки і дерев’яні решітки знезаражують методом протирання або зрошування.

Прибиральний інвентар після використання замочують у розчині засобу. По закінченні дезінфекції його промивають водою і висушують.

Для боротьби з пліснявою використовується розчин засобу «Соліклор» (“Solikloor”) з  концентрацією активного хлору 0,1%. Уражені поверхні попередньо механічно очищають від грибкового нальоту та протирають ганчір’ям, яке змочене розчином засобу. Дають розчину висохнути. Обробку повторюють щотижня або при появі ознак плісняви. Для попередження появи плісняви використовують розчин засобу з концентрацією активного хлору 0,015%.

3.2.3.4. Режими дезінфекції об’єктів у басейнах наведено у таблиці 3.

 

Таблиця 3. Режими дезінфекції окремих об'єктів у плавальних басейнах розчинами засобу «Соліклор» (“Solikloor”)

Об'єкти знезараження

Концентрація розчину, % за активним хлором

Час

знезараження, хв.

Спосіб

знезараження

Поверхні ванни басейну і ніжних ванн

0,06

0,1

 

60

30

 

Протирання або зрошування

Поверхні приміщення ванни басейну, роздягалень, душових, санвузлів

0,06

0,1

 

60

30

 

Протирання або зрошування

Поверхні місць  загального користування і підсобних приміщень

0,015

0,03

0,06

60

30

15

Протирання

Санітарно-технічне обладнання*

0,1

60

2-разове протирання або зрошування

Гумові килимки, дерев’яні решітки

0,1

60

Протирання або зрошування

Шкіряне взуття, банні капці з полімерних матеріалів

0,1

60

Занурення

Прибиральний інвентар

0,2

120

Занурення

* Знезараження може проводитися з додаванням 0,5% миючого засобу

 

3.2.4. Дезінфекція шахтних криниць.

3.2.4.1. Дезінфекція шахтних криниць здійснюється відповідно до чинних нормативних документів, зокрема, «Временной инструкции по дезинфекции шахтных колодцев и обеззараживанию воды в них» від 18.01.1967 р. №663-67, ДСанПіН «Влаштування та утримання колодязів і каптажів джерел, що використовуються для нецентралізованого господарсько-питного водопостачання», затверджених наказом МОЗ України від 23.12.1996 р. №384.

3.2.4.2. Дезінфекцію криниці за епідемічними показаннями виконують в такій послідовності: попередня дезінфекція криниці, очищення криниці, заключна (повторна) дезінфекція криниці.

Попередню дезінфекцію криниці починають з дезінфекції зовнішньої і внутрішньої поверхні зрубу методом зрошування розчином засобу «Соліклор» (“Solikloor”), враховуючі режими дезінфекції, визначені у «Методичних вказівках із застосування дезінфекційного засобу «Соліклор» (“Solikloor”) з метою дезінфекції та достерилізаційного очищення» (від 10.11.2008 р. №62-2008).

Після цього здійснюють дезінфекцію підводної частини криниці об'ємним методом, для чого засіб вносять в кількості, необхідній для створення у воді криниці концентрації активного хлору 100-150 мг/дм3. Після внесення засобу воду в криниці ретельно перемішують, наприклад, чистою рейкою або опускаючи та підіймаючи відро. Потім криницю закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години, не допускаючи користування нею.

Після попередньої дезінфекції, криницю повністю звільняють від води, очищують від сторонніх предметів і мулу, що потрапили до неї, стінки зрубу очищують механічно від забруднень та наростань. Зруб криниці, за необхідності, ремонтують, після чого дезінфікують за методикою попередньої дезінфекції.

Після очистки, дезінфекції зрубу і наступного заповнення криниці водою до звичайного рівня, здійснюють заключну (повторну) дезінфекцію криниці об'ємним методом. Для цього визначають об'єм води в криниці і додають засіб у кількості, необхідній для досягнення концентрації активного хлору у воді 100-150 мг/дм3. Після внесення засобу воду в криниці ретельно перемішують на протязі 15 хвилин, потім криницю закривають на 6 годин, не допускаючи користування нею.

По закінченні вказаного часу визначають по запаху наявність залишкового активного хлору у воді. При відсутності запаху додають 1/4 або 1/3 первісної кількості засобу і очікують ще 3-4 години. Після цього воду можна використовувати для господарсько-побутових цілей.

Для прискорення усунення інтенсивного запаху хлору у воді, за необхідності використання її для пиття, проводять відкачування води будь-яким механічним способом або вносять гіпосульфіт натрію. Необхідну кількість його визначають дослідним шляхом з проби, відібраної з криниці, або вносять орієнтовано 100 мг гіпосульфіту натрію на 1 дм3 води.

3.2.4.3. При дезінфекції криниці з профілактичною метою попередню дезінфекцію не здійснюють, дезінфекцію криниці здійснюють об'ємним способом після очистки криниці і дезінфекції зрубу.

3.2.5. Знезараження фруктів, овочів та яєць птиці. Фрукти, овочі та яйця птиці для видалення бруду обмивають водою, а потім занурюють у розчин засобу з концентрацією активного хлору 0,004% на 30 хвилин. Після дезінфекції фрукти, овочі та яйця птиці висушують, якщо не планується їх використання відразу після обробки.

Знезаражування шкаралупи яєць птиці після їх попереднього миття може бути також здійснено у розчині засобу в концентрації за активним хлором 0,015% при експозиції 2 хвилини. Після закінчення експозиції перед використанням яйця птиці ополіскують питною водою.

3.2.6. Знезараження   води   для   приготування   харчового   льоду.  При приготуванні харчового льоду у великих (промислових) об'ємах з води із систем централізованого господарсько-питного водопостачання, яка відповідає за санітарно-хімічними показниками вимогам ГОСТ 2874-82, необхідно розчинити таку кількість таблеток засобу «Соліклор» (“Solikloor”) у воді, щоб вміст залишкового вільного хлору складав 0,3-0,5 мг/дм3 (1 таблетка засобу на 3-5 м3 води) після чого воду заморожують.

3.2.7. Дезінфекція ємностей для зберігання питної води й харчового льоду. Внутрішню поверхню ємностей (баки, резервуари, цистерни, бочки, каністри та ін.) для зберігання питної води й харчового льоду дезінфікують розчином засобу «Соліклор» (“Solikloor”) з концентрацією активного хлору 0,0025% одним із методів: протирання ганчір'ям, змоченим у розчині або зрошення з гідропульта, автомакса, розпилювача (експозиція 45 хв.) або заповнення місткостей розчином (експозиція 30 хв.). Норма витрати розчину при протиранні та зрошенні складає 100 мл/м2 поверхні, що піддається обробці.

Інвентар після використання замочують у розчині, який містить 0,2% активного хлору на 120 хв. Після закінчення дезінфекції його перуть і висушують.

При дезінфекції методом заповнення необхідну кількість таблеток попередньо розчиняють у воді в окремій ємності, після чого отриманий розчин виливають у ємність, яку необхідно дезінфікувати і заповнюють останню водою до номінального об’єму. Після закінчення дезінфекції ємності (резервуари) промивають водопровідною водою.

Для приготування робочих розчинів засобу «Соліклор» (“Solikloor”) відповідної концентрації виходять із розрахунків, представлених в таблиці 4:

 

Таблиця 4. Приготування робочих розчинів засобу «Соліклор» (“Solikloor”) із таблеток, що містять 1,5 г активного хлору

Концентрація робочого розчину за активним хлором, %

Кількість таблеток засобу для приготування робочого розчину,

шт

Кількість води,

л

 

0,0025

16

1000

8

500

4

250

0,004

1

37,5

 

Дезінфекція інших об’єктів водопостачання може здійснюватись згідно “Инструкции по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений хлором при централизованном и местном водоснабжении” № 723а-67 від 25.11.1967 р.

3.2.8. Хлорування технологічних, дренажних, зворотних, стічних вод та систем. Для хлорування води з метою попередження розвитку бактерійних біологічних обростань в теплообмінних апаратах і трубопроводах дозу хлору (кількість засобу) слід визначати за досвідом експлуатації систем водопостачання на воді даного джерела або виходячи з показника поглинання хлору додатковою водою.

Для хлорування води з метою попередження розвитку бактерійних біологічних обростань в системах зворотного водопостачання, градирнях, бризкальних басейнах і зрошувальних холодильниках засіб вносять у воду із розрахунку забезпечення дози хлору 7-10 мг/дм3, періодичність обробки 3-4 рази на місяць.

Дозу хлору (кількість засобу) для знезараження стічних вод визначають згідно чинних нормативних документів з урахуванням виду стоків та ступеню їх очищення.

 

4. ЗАСТЕРЕЖНІ  ЗАХОДИ  ПРИ  РОБОТІ  ІЗ  ЗАСОБОМ

 

4.1. Необхідні засоби захисту шкіри, органів дихання та очей при роботі із засобом. Всі роботи із засобом «Соліклор» (“Solikloor”) та його робочими розчинами слід проводити в спецодязі із захистом шкіри рук гумовими рукавичками. Роботи методом протирання розчинами в концентрації не більше 0,1 % за активним хлором можна проводити без використання засобів захисту органів дихання. При проведені робіт методом протирання розчинами в концентрації вище 0,1 % за активним хлором, а також при використовуванні розчинів засобу будь-якої концентрації методом зрошування слід використовувати для захисту органів дихання універсальні респіратори типа РПГ-67 або РУ-60М із патроном марки "В" або аналогічні, очі захищати герметичними окулярами.

4.2. Загальні застереження при роботі із засобом. До   роботи   із   засобом   не допускаються особи з підвищеною чутливістю до хлору.

Під час виконання робіт з дезінфекції необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, забороняється вживати їжу, пити, палити. При проведенні робіт з дезінфекції слід уникати розбризкування та попадання засобу в очі і на шкіру. Після закінчення роботи обличчя та руки необхідно вимити водою з милом. Забруднений одяг випрати перед повторним застосуванням.

4.3. Застережні заходи при приготуванні робочих розчинів. Роботи із приготування   розчинів   засобу   слід   проводити   у   захисному    одязі   із використанням засобів захисту шкіри. Приготування робочих розчинів засобу не вимагає захисту органів дихання. Всі ємності з розчинами слід щільно закривати кришками.

4.4. Застережні заходи в умовах застосування засобу для обробки
окремих об'єктів. Роботи, що пов’язані із застосуванням засобу необхідно проводити у приміщеннях, що добре провітрюються. Дезінфекцію поверхонь способом протирання розчинами, що містять не більше 0,1 % активного хлору, можна проводити у присутності сторонніх осіб. Роботи методом протирання з використанням розчинів в концентрації вище 0,1% за активним хлором, а також розчинів засобу будь-якої концентрації методом зрошування слід проводити за відсутності сторонніх осіб.

Після проведення дезінфекції провітрити приміщення протягом 15 хвилин.

 

5. ОЗНАКИ ГОСТРОГО ОТРУЄННЯ.  ЗАХОДИ ПЕРШОЇ  ДОПОМОГИ

 

5.1. Ознаки гострого отруєння. За умови недотримання застережних заходів у осіб з підвищеною чутливістю до активного хлору можлива поява ознак подразнення слизових оболонок очей (різь, сльозотеча) та органів дихання (дере у горлі, кашель, часте дихання, виділення з носа), може виникнути головний біль.

5.2. Заходи першої допомоги при подразненні органів дихання. При появі ознак подразнення органів дихання постраждалого виводять з робочого   приміщення  на  свіже  повітря   або   в  добре   провітрюване приміщення, рот і носоглотку прополіскують водою, дають тепле пиття. Доцільна інгаляція 2,0% водно-содовим розчином (1 чайна ложка питної соди на склянку води), у разі необхідності звернутись до лікаря.

5.3. Заходи   першої  допомоги   при   попаданні   засобу в очі.   При попаданні засобу в очі слід промити їх під проточною водою  протягом   декількох   хвилин. При подразненні слизових оболонок закапати в очі 30 % розчин сульфацилу натрію, у разі необхідності звернутись до лікаря.

5.4. Заходи першої допомоги при попаданні засобу на шкіру. При випадковому попаданні засобу на шкіру потрібно ретельно промити уражену ділянку проточною водою, при необхідності змастити шкіру пом'якшувальним кремом. При попаданні засобу на робочий одяг, потрібно його зняти, а ділянку шкіри під одягом ретельно промити проточною водою.

5.5. Заходи першої допомоги при попаданні засобу до шлунку. При  попаданні  засобу  в  шлунок дати  випити  потерпілому декілька склянок води, потім вжити 10-20 подрібнених таблеток активованого вугілля. При необхідності звернутися до лікаря.

 

6. ПАКУВАННЯ. ТРАНСПОРТУВАННЯ. ЗБЕРІГАННЯ

 

6.1. Пакування засобу. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) може бути упакований у різні види тари: полімерні відра (наприклад, по 1800 штук), банки з кришкою, що загвинчуються, по 100 і 300 штук, банки по 250, 750, 1500 штук, полімерні туби по 10, 20 штук, пакети по 1 таблетці тощо.

6.2. Умови транспортування засобу. Транспортування засобу здійснюють автомобільним, залізничним, авіаційним або морським транспортом згідно з правилами перевезення відповідної категорії вантажів.

6.3. Термін та умови зберігання засобу. Засіб зберігають у пакуванні виробника, щільно закритим, у темних, критих, сухих приміщеннях, які не мають доступу для загального користування, окремо від продуктів харчування. Засіб та його робочі розчини не займисті, вибухобезпечні.

Гарантійний термін зберігання - 5 років від дати виготовлення за умови зберігання в закритому пакуванні виробника.

 

7. ФІЗИКО-ХІМІЧНІ І АНАЛІТИЧНІ МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ЗАСОБУ

 

7.1. Засіб «Соліклор» (“Solikloor”) контролюється за наступними показникам якості: зовнішній вигляд, колір, запах, вміст активного хлору, рН 1,0% розчину (таблиця 5).    

 

Таблиця 5. Показники якості дезінфекційного засобу «Соліклор» (“Solikloor”)

 

Параметри

Норматив

Зовнішній вигляд

Таблетка круглої форми, можуть мати на поверхні насічки для поділу таблеток при приготуванні розчинів

Колір

Білий

Запах

Характерний запах хлору

Вміст активного хлору, не менше

1,8 г, 1,5 г,  1,0 г, 0,5 г, 0,3 г, 0,15 г

рН 1,0 % розчину

6,0 – 7,0

 

         7.2. Методи випробувань.

          7.2.1.          Визначення зовнішнього вигляду, кольору і запаху
Зовнішній вигляд і колір визначаються візуальним оглядом.
Запах оцінюється органолептично.        

        

7.2.2. Визначення масової частки активного хлору в засобі «Соліклор» (“Solikloor”) методом йодометричного титрування.

         7.2.2.1. Устаткування, реактиви, розчини.

 • ваги лабораторні загального призначення по ГОСТ 24104-88, 2 класу точності з найбільшою межею зважування 200г;
 • колба мірна 2-250-2 за ГОСТ 1770-74;
 • колба Кн-1-250-0,1,2-2-250,1 за ГОСТ 25336-82.
 • циліндр 1-50 або 3-50 за ГОСТ 1770-74;
 • склянка СВ-14/08 за ГОСТ 25336-82;
 • бюретка 1-1-2-25-0,1 за ГОСТ 29251-91;
 • крохмаль розчинний для йодометрії за ГОСТ 10163-76;
 • кислота оцтова марки чда за ГОСТ 61-75, 10% водний розчин;
 • калію йодид за ГОСТ 4232, водний розчин з масовою часткою 10%;
 • стандарт-титр 0,1 моль/дм3 (0,1 н.) натрію тіосульфату за ТУ 6-09-2540-87;
 • вода дистильована за ГОСТ 6709-74.

        7.2.2.2 Проведення аналізу.

Одну таблетку засобу розчиняють у воді, переносять кількісно до мірної колби об’ємом 250 см3, доводять водою до мітки і ретельно перемішують. Аліквотний об’єм 5,0 см3  приготовленого розчину переносять в колбу для титрування об’ємом  250 см3 і послідовно додають 50 см3 дистильованої води, 5 см3 оцтової кислоти і 10 см3 розчину йодиду калію. Колбу закривають корком і залишають в темному місті на 3-5 хвилин. Потім корок над колбою змивають дистильованою водою, після чого титрують йод, що виділився  0,1 н. розчином тіосульфату натрію до світло-жовтого кольору, додають декілька крапель розчину крохмалю і титрують до знебарвлення розчину (забарвлення не повинно з’являтись впродовж 1 хвилини).

 

Обробка результатів.

Вміст активного хлору (X) в грамах на таблетку обчислюють за формулою:

0,003545 х V х 250

                                          Х = -----------------------------------

                                                                   а

де: 0,003545 — маса активного хлору, що відповідає 1 см3 0,1Н розчину тіосульфату натрію, мг;

V — об'єм розчину тіосульфату натрію, витрачений на титрування, см3;

а — об'єм аліквоти, см3.

 

7.2.3. Хіміко-аналітичне визначення концентрації активного хлору в засобі «Соліклор» (“Solikloor”) та його робочих розчинах може бути здійснено з використанням портативних наборів, а також індикаторних смужок виробництва фірми “LaMotte” (США) або інших з аналогічними метрологічними характеристиками за погодженням з виробником засобу.

 

7.2.4. Визначення  показника концентрації водневих іонів (рН).

        Для визначення показника концентрації водневих іонів (рН) засобу за ДСТУ 2207.1 (ГОСТ 22567.5) потенціометричним методом застосовують скляний та хлорсрібний електроди за ГОСТ 16287.

Предыдущие статьи