Відкриття таблиці періодичних хімічних елементів як із найважливіших досягнень науки. Першовідкривачем таблиці став російський учений Дмитро Менделєєв. Неординарний вчений з найширшим науковим світоглядом зумів об'єднати всі уявлення...

Історія відкриття таблиці

До середини XIX століття було відкрито 63 хімічні елементи, і вчені всього світу не раз робили спроби об'єднати всі елементи, що існували, в єдину концепцію. Елементи пропонували розмістити у порядку зростання атомної маси та розбити на групи за подібністю хімічних властивостей.

У 1863 році свою теорію запропонував хімік і музикант Джон Олександр Ньюленд, який запропонував схему розміщення хімічних елементів, схожу на ту, що відкрив Менделєєв, але робота вченого не була прийнята всерйоз науковою спільнотою через те, що автор захопився пошуками гармонії та зв'язком музики із хімією.

У 1869 Менделєєв опублікував свою схему періодичної таблиці в журналі Російського хімічного товариства і розіслав повідомлення про відкриття провідним ученим світу. Надалі хімік не раз доопрацьовував і покращував схему, доки вона не набула звичного вигляду.

Суть відкриття Менделєєва у цьому, що із зростанням атомної маси хімічні властивості елементів змінюються не монотонно, а періодично. Після певної кількості різних за властивостями елементів властивості починають повторюватися. Так, калій схожий на натрій, фтор - на хлор, а золото схоже на срібло і мідь.

У 1871 року Менделєєв остаточно об'єднав ідеї на періодичний закон. Вчені передбачили відкриття кількох нових хімічних елементів і описав їх хімічні властивості. Надалі розрахунки хіміка повністю підтвердилися - галій, скандій та германій повністю відповідали тим властивостям, що їм приписав Менделєєв.

Байки про Менделєєва

Гравюра, де зображений Менделєєв. Фото: ІТАР-ТАРС

Про відомого вченого та його відкриття ходило чимало байок. Люди в той час слабо уявляли собі хімію і вважали, що заняття хімією - це щось подібне до поїдання супу з немовлят і крадіжки в промислових масштабах. Тому діяльність Менделєєва швидко обросла масою чуток та легенд.

Одна з легенд свідчить, що Менделєєв відкрив таблицю хімічних елементів уві сні. Випадок не єдиний, так само говорив про своє відкриття Август Кекуле, якому наснилася формула бензольного кільця. Проте Менделєєв лише сміявся з критиків. «Я над нею, може, двадцять років думав, а ви кажете: сидів і раптом… готово!», – якось сказав учений про своє відкриття.

Інша байка приписує Менделєєву відкриття горілки. В 1865 великий учений захистив дисертацію на тему «Міркування про з'єднання спирту з водою», і це відразу дало привід для нової легенди. Сучасники хіміка посміювалися, мовляв, учений «погано творить під дією спирту, з'єднаного з водою», а наступні покоління вже називали Менделєєва першовідкривачем горілки.

Посміювалися і з способу життя вченого, а над тим, що Менделєєв обладнав свою лабораторію в дупле величезного дуба.

Також сучасники глузували з пристрасті Менделєєва до валіз. Вчений у пору своєї мимовільної бездіяльності у Сімферополі змушений був бавити час за плетінням валіз. Надалі він самостійно майстрував для потреб лабораторії картонні контейнери. Незважаючи на явно «аматорський» характер цього захоплення, Менделєєва часто називали «валізи майстром».

Відкриття радію

Одна з найтрагічніших і водночас відомих сторінок в історії хімії та появи нових елементів у таблиці Менделєєва пов'язана з відкриттям радію. Новий хімічний елемент був відкритий подружжям Марією та П'єром Кюрі, яке виявило, що відходи, що залишаються після виділення урану з уранової руди, більш радіоактивні, ніж чистий уран.

Оскільки про те, що таке радіоактивність, тоді ще ніхто не знав, то новому елементу чутка швидко приписала цілющі властивості та здатність виліковувати чи не від усіх відомих науці хвороб. Радій включили до складу харчових продуктів, зубної пасти, кремів для обличчя. Багачі носили годинник, циферблат якого був пофарбований фарбою, що містить радій. Радіоактивний елемент рекомендували як засіб для покращення потенції та зняття стресу.

Подібне "виробництво" тривало цілих двадцять років - до 30-х років ХХ століття, коли вчені відкрили справжні властивості радіоактивності і з'ясували наскільки згубний вплив радіації на організм людини.

Марія Кюрі померла в 1934 році від променевої хвороби, викликаної довготривалим впливом радію на організм.

Небулій та короній

Фото: ІТАР-ТАРС

Таблиця Менделєєва як впорядкувала хімічні елементи у єдину струнку систему, а й дозволила передбачити багато відкриття нових елементів. У той самий час деякі хімічні «елементи» визнали неіснуючими виходячи з те, що де вони вкладалися у концепцію періодичного закону. Найбільш відома історія з «відкриттям» нових елементів небулію та коронія.

Під час дослідження сонячної атмосфери астрономи виявили спектр

альні лінії, які їм не вдалося ототожнити з жодним з відомих на землі хімічних елементів. Вчені припустили, що ці лінії належать новому елементу, який отримав назву короній (бо лінії були виявлені при дослідженні «корони» Сонця - зовнішнього шару атмосфери зірки).

За кілька років астрономи зробили ще одне відкриття, вивчаючи спектри газових туманностей. Виявлені лінії, які знову не вдалося ототожнити ні з чим земним, приписали іншому хімічному елементу – небулію.

Відкриття піддалися критиці, що у періодичної таблиці Менделєєва не залишалося місця для елементів, які мають властивостями небулія і коронія. Після перевірки виявилося, що небулі є звичайним земним киснем, а короній - сильно іонізоване залізо.