Застосування хлорного вапна в побутових та промислових цілях. Детальна інформація для Вашої зручності, що включає докладний опис застосування хлорного вапна.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

Хлорне вапно – порошкоподібний продукт білого кольору лужної реакції, що має запах хлору, суміш різних солей кальцію. Якість хлорного вапна визначається вмістом в ньому активного хлору (хлор, який витісняється при дії на хлорне вапно кислот). Хлорне вапно містить 35-32-26% активного хлору. При розчиненні у воді утворює завись. Осад складається з нерозчинних солей СаСОзі Са(ОН)2.
Хлорне вапно має сильну окисну дію, у зв'язку з чим можливі зниження міцності тканин і корозія виробів з металу.
Хлорне вапно – нестійка хімічна сполука, що швидко розкладається під дією вуглекислоти, вологи, світла, високої температури. Навіть при правильному зберіганні хлорного вапна (у щільному дерев'яному плі залізної тарі, захищеної від корозії, у сухому прохолодному приміщенні) втрата активного хлору становить 1-3% на місяць. У зв'язку з цим необхідно систематично (не рідше 1 разу на 3 місяці) досліджувати хлорне вапно на вміст активного хлору. Вапно білільне, термостійке, що випускається промисловістю, - стабільний продукт і при правильному зберіганні, згідно з ТУ 6-01-589-71. Потерн активного хлору протягом 8 років не перевищують 7-9%.
Зберігання хлорного вапна допускається лише у стандартній упаковці у закритих, затемнених і добре вентильованих складських приміщеннях, недоступних для опадів.
Підлоги складських приміщень для зберігання хлорного вапна рекомендується виконувати з асфальту, цегли голки.

Не допускається застосування заліза як матеріал для конструкцій даху або покрівлі.

Не допускається зберігання в одному приміщенні з хлорним вапном вибухових речовин, вогненебезпечних продуктів, мастил, харчових продуктів, металевих виробів та балонів зі стислими газами.

При зберіганні допускається укладання вторинної тари з хлорним вапном по висоті шести рядне, по ширині дворядне.

Відстань штабеля хлорного вапна від опалювальних агрегатів має бути не менше 1,5 м.

Температура хлорного вапна в поліетиленових мішках, що знаходяться в центрі штабеля, не повинна перевищувати 40°С.

Хлорне вапно має високу активність щодо вегетативних і спорових форм мікроорганізмів.
Хлорне вапно застосовується для цілей дезінфекції при кишкових, краплинних та інших інфекціях; туберкульозі, сибірці у вигляді освітлених розчинів (звичайних і активованих), хлорновапняного молока і в сухому вигляді.

II.ПРИГОТУВАННЯ РОЗЧИН ХЛОРНОЇ ВІДОМОСТІ

Освітлені 10-20% розчини хлорного вапна готують наступним чином: 1-2 кг розтирають з додаванням невеликої кількості води до стану рівномірної кашки. Потім додають решту води (до 10л) перемішують до утворення однорідної суспензії і залишають для відстоювання в скляному темному або емальованому посуді з пробкою на 24 години. Після цього освітлений розчин обережно зливають або відфільтровують в інший аналогічний посуд.

З приготовленого основного освітленого розчину хлорного вапна 10 -20% концентрації безпосередньо перед дезінфекцією готують робочі розчини необхідних концентрацій, керуючись наступною таблицею №1

Таблиця 1.

Концентрація хлорного вапна в робочих розчинах, %

Зміст акт. хлору в робочому розчині, %

Для приготування 1 відра робочого розчину необхідної концентрації необхідно

основного 10% розчину в мл

хлорного вапна в. р.

0, 1

0, 2

0, 5

1, 0

3, 0

5, 0

0, 025

0, 05

0,125

0, 25

0,75

1,25

100

200

500

1000

3000

5000

10

20

50

100

300

500

Хлорно-іевесткове молоко 10-20% концентрації готують з кашки, що отримується вищеописаним способом (і. 6). До кашки додають воду до обсягу відра (10л). У утвореному молочному кольорі рідини не повинно бути грудочок.Хлорно-вапняне молоко підлягає негайному використанню
Для приготування активованих розчинів хлорного вапна до відміреного обсягу робочого освітленого розчину додають активатор (хлористий, азотнокислий, сірчанокислий амоній, аміак). Амонійні солі додають у кількості, що дорівнює за вагою кількості активного хлору у розчині даної концентрації. Аміак додають у кількості у 8 разів меншій.

Кількість активного хлору в хлорному вапні в %

Концентрація активованого освітленого розчину хлорного вапна в %

Кількість активного хлору у розчині %

Необхідна кількість на 10 л розчину.

Освітленого 10% розчину хлорного вапна в мл

Води в л

Активатора (амонійні солі, біусльфат) у м. з розрахунку 1:1

Активатора аміаку у м. з розрахунку 1: 8

35,0

32,0

26,0

0,5

1.0

0,5

1,0

0,5

1,0

0,175 0,35 0,16 0,32 0,13 0,26

500

1000

500

1000

500

1000

9,5

9,0

9,5

9,0

9.5

9,0

17,5

35,0

16,0

32,0

13,0

26,0

2,18

4,36

2,0

4,0

1,62

3,24

III.НОРМИ ВИТРАТИ ХЛОРНОЇ ВІДОМОСТІ.

Норми витрати хлорного вапна визначають у відповідності з метою застосування

Для знезараження поверхонь при кишкових і краплинних інфекціях бактеріальної етіології розчини використовують з розрахунку 300 мл/м2. Для знезараження при сибірці, натуральній віспі та туберкульозі норму витрати збільшують до 500-900 мл/м2. Витрата сухого хлорного вапна для знезараження виділень зазначена у п. 15.

IV. ЗАСТОСУВАННЯ ХЛОРНОЇ ВІДОМОСТІ

Застосування освітлених розчинів хлорного вапна

Освітлені розчини хлорного вапна застосовують для дезінфекції приміщення, предметів обстановки, посуду, збирального інвентарю. Знезараження проводять зрошенням, протиранням, замочуванням. Білизна та інші тканини, а також металеві предмети, якщо вони не захищені від корозії, не підлягають знезараженню розчинами хлорного вапна навіть слабкої концентрації.
Для знезараження приміщення та предметів обстановки при кишкових та краплинних інфекціях бактеріальної та вірусної етіології використовують від 0,05 до 0,5-1-3% Розчини хлорного вапна. Малоцінні речі (ганчір'я, збиральний матеріал та ін.) замочують у 0,2 – 3% розчині.

Посуд без залишків їжі занурюють, в 0,05% освітлений розчин хлорного вапна, а з харчовими залишками - в 1-3%. Для дезінфекції нічного посуду після видалення вмісту використовують 0,5-1% розчини.

Для знезараження при туберкульозі та сибірці застосовують 10-20% освітлені розчини хлорного вапна.

Застосування активованих освітлених розчинів хлорного вапна.

Для групи інфекцій, збудники яких мають велику стійкість (туберкульоз, сибірка, вірусний гепатит, ентеровірусні інфекції, натуральна віспа), застосовують активовані розчини хлорного вапна за наступних умов:
а) при туберкульозі для дезінфекції посуду (неметалевого) після видалення харчових залишків механічним шляхом застосовують 2% активований розчин при експозиції (30 хвилин)

б) при сибірці для знезараження цегляних і поверхонь, склеєних шпалерами-4% активований освітлений розчин хлорного вапна при 2-кратному зрошенні з інтервалом в 30 хвилин.

в) при вірусному гепатиті, ентеро вірусних інфекціях та натуральній віспі для знезараження посуду з-під виділень, столового посуду (неметалевого) після видалення залишків їжі застосовують 0,5-1% активований освітлений розчин хлорного вапна при експозиції 60-30 хвилин відповідно.

Застосування хлорно-вапняного молока

Хлорно-вапняне молоко застосовують для грубої дезінфекції, для знезараження виділень інфекційних хворих а також об'єктів, заражених збудниками сибірки, що не псуються від хлорного вапна (грунт, підстилки і корм тварин і так далі).
Хлорно-вапняне молоко 10 і 20% концентрації застосовують:
а) для побілки стін при всіх видах інфекції: одноразово при групі кишкових та краплинних інфекцій, грибкових захворюваннях та дворазово при туберкульозі; б) для знезараження дерев'яних частин дворових вбиралень при кишкових інфекціях;

в) для .знезараження дерев'яних частин нежитлових приміщень;

г) для знезараження вантажних вагонів після перевезення тварин або будь-яких заразних матеріалів;

д) при сибірці для знезараження майже всіх видів поверхонь шляхом побілки 40% хлорно-вапняним молоком при 24 годинній експозиції при температурі 18° і 48-годинній експозиції — при температурі не нижче 10° (дерев'яні поверхні білять двічі).

Застосування сухого хлорного вапна.

Для знезараження фекальних мас хворих та носіїв інфекцій, кишкової групи, а також мокротиння туберкульозних хворих використовують хлорне вапно в сухому вигляді.
Сухе хлорне вапно застосовують для знезараження:

а) сечі - у кількості 1 г/л протягом 60 хвилин.

б) для дезінфекції оформлених фекальних мас (у нічному посуді, судні) або суміші калу з сечею, що містить оформлений кал, для дезінфекції блювотних мас – 200г. хлорного вапна на 1 літр маси, термін дії 1 год. Щільний кал до додавання сухого хлорного вапна розмішують з половинною кількістю води.

Сухе хлорне вапно застосовують для дезінфекції мокротиння, зібраного від туберкульозних хворих при випорожненні плювальниць. У цьому випадку витрачають 200 г хлорного вапна на 1 л мокротиння, термін дії 1 год. При знезараженні мокротиння в плювальницях витрачають 12 г хлорного вапна за умови заповнення їх мокротинням до позначки не вище 60 мл.

Заходи особистої безпеки при роботі з хлорним вапном.

При роботі з хлорним вапном повинні бути вжиті заходи для захисту органів дихання, зору та шкірних покривів (респіратор РУ-60, гумові гумові рукавички, захисні окуляри, фартух з прогумованої тканини).

Методичні вказівки розроблені у ВСЕСПІЛЬНОМУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОМУ ІНСТИТУТІ ДЕЗІНФЕКЦІЇ І СТЕРИЛІЗАЦІЇ