Азотна кислота: види, властивості і варіанти застосування

Азотна кислота - це сильнодіючий хімічна речовина неорганічного походження. Зовні ця кислота має вигляд прозорої рідини яскраво-жовтого кольору, в природних умовах, якщо помістити азотну кислоту у відкритий тип судини, вона виглядає як постійно димить рідина. Давайте ж детальніше розглянемо, які існують види азотної кислоти, якими фізичними і хімічними характеристиками вона володіє, і для використання в яких галузях промисловості варто азотну кислоту купити.

Основні властивості азотної кислоти

Ця речовина є важкою рідиною через свою підвищеної щільності. Питома вага азотної кислоти в 1,5 рази перевищує аналогічний показник води. Ця кислота дуже рідко використовується в чистому вигляді, частіше застосовуються саме її водні розчини. Також азотну кислоту дозволено змішувати з іншими видами неорганічних кислот, а саме сірчаної та соляної. Суміш сірчаної та азотної кислоти отримала назву «меланж», а соляної і азотної - «царська горілка».

Саме останній тип розчину азотної кислоти здатний розчиняти деякі види інертних металів. Що стосується взаємодій з іншими матеріалами, то вона не здатна вступати в реакцію або розчинити скло і фторопласт-4. Її температура плавлення досить невелика - всього 41 градус, а температура кипіння - 82,6 градуса. У процесі кипіння відбувається процес невеликого розпаду азотної кислоти. При кристалізації даного речовини утворюються кристалогідрати.

Що стосується хімічних характеристик азотної кислоти, формула якої HNO3, то вона здатна:

• взаємодіяти з солями інших кислот і підставами;

• вступати в реакцію з неметалами як неорганічного окислювача;

• взаємодіяти з хімічними речовинами органічного походження (амінами, скипидаром та іншими видами хімікатів).

Цей реактив належить до числа небезпечних для здоров'я людини, так як його безпосередній контакт зі шкірою призводить до сильного хімічного опіку, який дуже довго і складно заживає. Небезпечними для людини вважаються і випаровування азотної кислоти, так як при вдиху вони сильно вражають слизові оболонки органів дихальної системи. В результаті розпаду концентрованої азотної кислоти формується сильне отруйна речовина під назвою діоксид азоту. Цей газ бурого кольору також несе небезпеку для життя людини.

Саме тому зберігати азотну кислоту необхідно в спеціальних посудинах, які щільно закупорюються, а при роботі з нею варто неодмінно використовувати якісні засоби індивідуального захисту. Додатково варто обладнати в робочому приміщенні ефективну систему вентиляції, а також дотримуватися всі основні правила техніки безпеки при роботі з даними хімікатом.

Різновиди азотної кислоти

Отримання азотної кислоти відбувається шляхом її промислового синтезу за методом Оствальда. У чому ж полягає його суть? Синтетичний аміак піддають процесу окислення із застосуванням платиново-родієвим каталізаторів. На першому етапі цього хімічного процесу утворюється окис азоту, яка при подальшій переробці трансформується в діоксид азоту. Цей же діоксид азоту в результаті окисної реакції і насичення водою потім трансформується в розчин азотної кислоти, концентрація активної речовини в якому становить від 45% до 58%

Існують різні види азотної кислоти, а саме:

• Технічна азотна кислота - це водний розчин хімікату, концентрація в ньому активної речовини досягає 56%.

• Азотна кислота ЧДА - концентрація активної речовини в ній досягає 57%. Вона придатна для використання в лабораторних дослідженнях та інших напрямках господарської діяльності.

• Азотна кислота ХЧ - концентрація активної речовини в ній досягає 65%. Це кислота з хімічно чистим складом, вона придатна для використання на виробництві, в лабораторіях, під час травильних робіт.

• Азотна кислота ОСЧ - концентрація активної речовини в ній досягає не менше 70%. Це особливо чистий вид азотної кислоти, який масово використовується на різних типах виробництв.

Взаємодія азотної кислоти з металами

Це хімічна речовина не здатне вступати в реакцію з благородними (інертними) металами ні в водному розчині, ні в концентрованому вигляді. З іншими ж видами металів, особливо з їх оксидами азотна кислота вступає в хімічну реакцію заміщення. В результаті утворюються солі азотної кислоти, так звані нітрати (селітри). Вони є одними з найвідоміших і широко використовуваних сільськогосподарських добрив.

Солей азотної кислоти характерні такі ж сильні окислювальні властивості, як і самої азотній кислоті. Селітри - це горючі вибухонебезпечні речовини, тому з їх транспортуванням, зберіганням та використанням в виробничо-господарських цілях потрібно бути гранично обережними.

Азотна кислота: застосування в промисловості

В основному, цей вид хімікату використовують для безпосереднього отримання нітратів на його основі. І так доак азотна кислота є похідною для їх отримання, вона затребувана в процесі виробництва різних видів мінеральних сільськогосподарських добрив. Також її застосовують для виготовлення піротехніки і вибухових речовин.

Також цей вид хімічного реактиву застосовують на промислових підприємствах з виробництва лікарських препаратів, лакофарбових матеріалів. В якості сировини азотна кислота активно використовується для отримання різних видів хімічних речовин, що містять в своєму складі азот, а саме алканів, нітроцелюлози, аніліну та інших.

Азотну кислоту купити в Києві ви можете в нашому магазині в зручне для вас час. Також ми пропонуємо оперативну доставку цього хімікату і інших різновидів хімічної продукції в усі регіони України за вигідними цінами.