Окрім планової обрізки плодових кущів та фруктових дерев, висадки насіння у ґрунт для отримання розсади пряних трав та овочів, варто підготувати ділянку до «гарячого» сільськогосподарського сезону. Правильне та своєчасне внесення мінеральних компонентів та добрив дозволить отримати бажаний врожай.

Основні принципи внесення добрив у ґрунт

Для чого використовувати добрива, якщо й без них все росте? Пам’ятайте, що особливо навесні ґрунт страждає від нестачі корисних речовин, і тому навіть при правильному вирощуванні культур, використанні розсади вдалих сортів ви можете не отримати ту кількість овочів і фруктів, на яку очікуєте. Це стосується також і вирощування квітів, догляду за газонною травою тощо.

Основна причина втрати врожаю – це брак в ґрунті мікро- і макроелементів. Важливо пам’ятати, що для різних культур потрібна різна кількість добрива. Також норма споживання ними підкормки залежить від фази вегетативного розвитку.

Серед агрономів особливою затребувані навесні комплексні добрива, які містять різні пропорції калію, фосфору та азоту. Добрива органічного типу весною не використовуються – вони вносяться восени. Це потрібно для того, щоб ґрунт ними наситився, а рослини з початком весни змогли засвоїти їх повною мірою. Також не варто вносити навесні селітру – вона спричиняє утворення некорисного для рослин сольового середовища. Варто пам’ятати про недопустимість застосування прострочених домішок – особливої шкоди рослинам ви не завдаєте, але й користі теж від них не буде.

Актуальними весною є добрива на основі калію, адже вони забезпечують розвинену і міцну кореневу систему, підвищують імунітет до великої кількості хворіб. Після калійних добрив можна вносити домішки на основі фосфору – вони відповідають за загальну урожайність і об’ємність плодів. Із азотними добривами найскладніше – важливо не перевищити норму внесення. Якщо азоту в ґрунті забагато, це призведе до накопичення в плодах та їх листі великої кількості нітратів. Такі овочі й фрукти не можна вживати.

Варіанти підгодівлі овочів навесні

Для кожної окремо взятої культури необхідно вносити різні види добрив, у першу чергу орієнтуйтеся на тип ґрунту.

Наприклад, для картоплі, вирощуваної на живильному ґрунті, потрібно внести:

 • 2 кг сульфату амонію лунковим методом;
 • 2 кг компосту;
 • 1,5 кг суперфосфату;
 • 1,5 кг добрив на основі калію.

У випадку вирощування картоплі на неродючій землі варто внести 3 кг суперфосфату, 5 кг компосту, 3 кг сульфату амонію та 2,5 кг калієвого препарату.

У процесі підготовки ґрунту для подальшого вирощування томатів підгодовувати його потрібно ще з осені, або не пізніше початку весни. Для цього вносіть 1 раз на 2 тижні у ґрунт суперфосфат і комплексні добрива.

Для підживлення ґрунту перед вирощуванням огірків використовують наповнювач у вигляді суміші з соломи, самої землі та перегною. Таке добриво починає перепрівати зверху і забезпечує кореневій системі огірків бажане тепло для розвитку. Що важливо, за зовнішнім виглядом огірків можна легко визначити, чого саме їм не вистачає:

 • якщо замість рівної форми огірки стають кривими, це означає, що рослинам не вистачає вологи;
 • якщо форма огірка стає грушоподібною, то у ґрунті не достатньо калію;
 • якщо посередині огірок вужчий, ніж по краях, це означає, що кущі поливаються надто холодною водою;
 • пожовтілий кінчик огірка є ознакою нестачі азоту.

Для вирощування багатого врожаю капусти обов’язкове використання азотних добрив. В пріоритеті – сечовина, якою потрібно підживити розсаду через 10 днів після її висадки у відкритий ґрунт. Концентрація сечовини не повинна перевищувати 10 г на 1 м². Через три тижні після першого підживлення варто обробити її розчином суперфосфату у пропорції 15 г на 10 л води для білокачанної капусти. Якщо ви вирощуєте цвітну капусту, то пропорцію варто збільшити вдвічі.

Додатково варто скористатися рекомендаціями з підживлення основних сільськогосподарських культур. Всі вони підживлюються в 3 етапи:

 1. Капусту підживлюють вперше через 10-14 днів після того, як розсада висаджена в ґрунт. Для цього в 10 л води розчиняють 10 г сульфату калію, 20 г суперфосфату, 10 г сечовини. Вдруге капусту оброблюють добривом через 15-20 днів після першого підживлення – для цього готують аналогічний розчин. Втретє обробка добривами капусти проводиться через 20-25 днів після другого підживлення – з цією метою у 10 л води розчиняють 30 г суперфосфату та настій коров’ячого посліду.
 2. Картоплю підживлюють у трьох випадках:
 • якщо жовтіє листя та тоншають стебла – використовують 15-20 г аміачної селітри;
 • під час фази появи бутонів добривом виступають 20 г калію та 20 г попелу;
 • під час фази появи бульбин картопля підживлюється 20 г суперфосфату.
 1. Цибуля за весь період вирощування підживлюється лише двічі:
  • вперше в момент, коли з’являються 1-3 листка – культура обробляється 30 г суперфосфату, 20 г сульфату калію та 10 – 15 г аміачної селітри (вони розчиняються в 10 л води);
  • друга обробка проводиться через 15-20 днів після першого підживлення – з цією метою у 10 л води розчиняють 60 г суперфосфату та 20 г сульфату калію.
 1. Морква вперше підживлюється через 20 днів після появи перших сходів. У 10 л води розчиняють 30 г сірчанокислого калію, 25 г сечовини та 30 г суперфосфату. Вдруге підживлюють цю культуру через 20-25 днів 35 г нітрофоски, втретє – знову через 20-25 днів 30 г сірчанокислого калію та 30 г суперфосфату.
 2. Огірки підживлюються двічі:
 • коли у рослин з’явилося по 3 листки – огірки обробляються водним розчином 10 г сечовини, 10 г суперфосфату та 10 г сірчанокислого калію;
 • під час фази цвітіння – подвійною дозою добрив, вказаних вище.
 1. Перці підживлюють тричі:
 • після висадки розсади (через 10-14 днів) водним розчином пташиного чи коров’ячого посліду;
 • після цвітіння (за 10-14 днів) у 10 л розчиненого посліду додають 15-20 г сечовини, 25-30 г сірчанокислого калію та 30 г суперфосфату;
 • після появи першого врожаю готують аналогічний розчин, як і після цвітіння перців.
 1. Буряки вперше підживлюють, коли на рослинах з’являються 2-4 листочки. У 10 л води розчиняють 15-20 г суперфосфату та 50 г сірчанокислого калію. Вдруге добриво вносять через 10-14 днів після першого підживлення. У 10 л води 2 г борної кислоти. Втретє буряки оброблюються 1%-м розчином солі через 20-25 днів після першої обробки.
 2. Помідори підживлюють вперше тоді, коли на рослинах з’явилося 5-6 листів. У 10 л води розчиняють 10-15 г сірчанокислого калію, 30-50 г суперфосфату та 15-20 г сечовини. Також для обробки підходить і водний розчин коров’ячого посліду. Вдруге томати підживлюють під час фази цвітіння та зав’язування плодів розчином 40-50 г суперфосфату та 10-15 г сірчанокислого калію. Втретє таким розчином помідори підживлюють, коли плоди на рослинах з’являються і на бічних пагонах.
 3. Часник підживлюють додатково за потреби:
 • Якщо листя жовтіє не через нестачу поливу – культуру обробляють водним розчином 10 г сечовини.
 • Якщо голівки часнику дрібні – у 10 л води розчиняють 40 г сульфату калію та 60 г суперфосфату.

Правила підживлення дерев і кущів

Важлива весняна підгодівля для фруктових дерев. Після тривалого періоду холодів вони ослаблені та потребують внесення добрив. Зазвичай використовують пташиний послід, сечовину або аміачну селітру. У чистому вигляді ці добрива не використовуються – їх потрібно розвести у пропорції 1:20 з чистою водою.

Додатково для позакореневого живлення дерев використовують концентрований розчин сечовини – для яблуні у концентрації 0,3%, для груші 0,1%-0,2%, 0,5%-0,6% для сливи, вишні, абрикосу тощо.

Позакоренево вносити добрива під дерева варто до того як розпустилося листя. Навколо стовбура можна розсипати змішаний із ґрунтом суперфосфат. Коли земля прогріється сонцем, вносити варто перегній, попередньо змішавши його з попелом. Для покращення смакових характеристик фруктів ближче до 20 травня варто здобрити ґрунт калієм.

Застосування добрив під кущі варто почати з азотних варіантів. Якщо восени ви не підживлювали кущі малини, смородини та аґрусу органікою, тоді обирайте аміачну селітру або сульфат амонію. Перший варіант добрива на основі азоту варто вносити в ґрунт у пропорції 30 г на 1 м², другий варіант – у пропорції 45 г на 1 м². Таке підживлення ефективне, якщо вносити його в попередньо розпушений ґрунт.

Живлення найважливіше для малини. Для цього варто внести у ґрунт під ягідні кущі спочатку компост, потім замульчувати землю торфом, а зверху обприскати розчином брому з цинком.

Підживлення селітрою варто робити для кущів смородини та аґрусу, якщо на них почало жовтіти листя. Для цього на 10 л води варто внести від 12 до 15 г речовини. Під кожен ягідний кущ потрібно вилити не більше половини відра такого розчину добрива.

Додатково аґрус у кінці весни – на початку літа можна обприскати розчином сірчанокислого калію чи суперфосфату в 1-2%-й концентрації. Також для такої обробки підходить 0,01%-й розчин борної кислоти.

Покращити стан смородинових кущів можна завдяки їх обприскуванню розчином 35 г мідного купоросу чи 8 г перманганату калію – їх потрібно розвести в 10 л води.

Деталі правильної підгодівлі добривами квітів та газону

Підживлення квітів буде максимально ефективним, якщо вносити добрива в розпушену землю, яка потім мульчується. Для квітника варто обрати комплексні мінеральні добрива або органіку:

 1. Для гіацинтів підходить сечовина чи нітрофоска – не більше 2 ст. л. на 1 м². Вносити добрива варто після появи паростків.
 2. Для мускарі підходить сульфат калію, суперфосфат та сечовина – на 10 л води потрібно взяти 5 г однієї з речовин. Використовуйте таке підживлення після появи на рослинах бутонів.
 3. Нарциси підживлюйте нітроамофоскою – на 1 м² вносять не більше 30 г. Використовують добриво двічі – перший раз після появи паростків, другий − після появи квітконоса.
 4. Тюльпани підживлюються Кемірою універсальною або квітковою – на 10 л води вносять 1 ст. л. добрива. Використовують після появи паростків і коли у тюльпанів з’являється третій листок.
 5. Крокуси потребують підживлення суперфосфатом і сірчанокислим калієм. На 1 м² вносять не більше 20 г добрива на момент, коли виростає листя.
 6. Примули підживлюються Кемірою універсальною або квітковою після появи ростків – на 10 л води вносять 1 ст. л. добрива.

Зокрема, для догляду за трояндами використовуйте пташиний послід – як на момент росту, так і в період цвітіння. Для троянд рекомендовано розводити свіжий послід у концентрації 1:20, а для перепрілого – в пропорції 1:10. Водний настій пташиного посліду настоюють протягом 5 діб, а потім додатково розводять водою в пропорції 1:3.

Використовувати для підживлення троянд можна і коров’ячий послід. Його розводять у воді в пропорції 1:10, настоюють тиждень, а потім додатково розводять з водою навпіл. Підживлювати трояндові кущі краще за теплої погоди – в холоди поживні елементи засвоюються погано.

Наприкінці весни троянди підживлюються мінеральними сполуками на основі фосфору і калію. Наприклад, у 10 л води можна розвести сульфат калію та суперфосфат – кожної речовини варто взяти по 10 г.

У догляді за газоном головний акцент варто зробити на використанні азотних добрив. Найкращий варіант – гранульована нітроамофоска, яка містить усі необхідні мікроелементи. На 1 м² газону варто внести не більш 30 г нітроамофоски − як вручну, так і за допомогою спеціального пристрою. Після внесення добрива газон потрібно рясно полити водою.

Корисні поради

Агрономи рекомендують вносити добрива 3 рази – перед посадкою (обробляється лише ґрунт), для підготовки насіння і в момент посадки. У кожного з них є плюси і мінуси:

 • Підживлення ґрунту найпростіше – варто розсипати добриво поверхнею, бажано по снігові, який тане. Однак у сніжну зиму така методика підживлення є не ефективною, оскільки більша частина добрив просто змиється.
 • Методика використання добрив для підготовки насіння є однією з найпопулярніших. Так рослини отримують мікроелементи у достатній кількості.
 • Внесення добрив на момент посадки рослини варто використовувати лише тоді, коли у вас є спецтехніка, інакше це занадто складно зробити правильно.