Україна переживає непростий час в історії. І пов'язаний він не лише з війною проти росії, а й з високим ризиком вибуху Запорізької АЕС. Подібний теракт загрожує величезним викидом радіації в атмосферу, як уже майже 40 років тому сталося на ЧАЕС. Щоб урятувати здоров'я, пам'ятайте про необхідність мати в аптечці важливий лікарський препарат для захисту щитовидної залози – це йодид калію.

Що таке радіація та чим вона небезпечна для людини?

Радіація – це не лише те, чим небезпечна діяльність атомних електростанцій. У звичайному житті вона супроводжує нас усюди, оскільки мінерали природного походження також виділяють радіаційне випромінювання. Але річ у тому, що його показники не перевищують норми і не можуть нашкодити здоров'ю людини. Зовсім інша справа, коли на організм впливають неконтрольовані ним штучно створені джерела радіації, чий рівень набагато вищий за фоновий.

У зв'язку з особливим становищем у нашій країні треба бути проінформованим у тому, що як робити у разі виникнення ризику радіаційного опромінення. Перше, що потрібно знати – важливо вчасно прийняти йодид калію: радіація у такому разі завдасть вашому здоров'ю набагато менше шкоди. Також пам'ятайте, що головні принципи захисту від опромінення полягають у наступному:

 • Зниження дози радіаційного опромінення залежить від часу перебування у небезпечній зоні. Чим воно менше, тим краще.
 • Це стосується і відстані, яка є між прямим джерелом випромінювання та людиною. Доза радіоактивного опромінення у навколишньому середовищі різко знижується зі збільшенням дистанції від небезпечного об'єкта.
 • Використання захисних бар'єрів з води, бетону або свинцю дозволяє уникнути проникнення гамма-променів.

Правила поведінки у ситуації, пов'язаної з викидом радіації

Якщо внаслідок терористичного акту чи аварії на АЕС буде повідомлено про великий викид радіації в атмосферу, вам слід дотримуватись низки основних рекомендацій для захисту рідних і домашніх улюбленців:

 1. Перебувати виключно всередині приміщення, не виходити на відкритий простір. Всі вікна та двері повинні бути щільно замкнені, додатково можна закупорити в них усі щілини. Триматися від вікон та вхідних дверей потрібно на максимальній відстані.
 2. Протирати відкриті частини шкіри тканиною, змоченою водою.
 3. Пити потрібно виключно бутильовану воду, а вживати продукти з герметичних контейнерів.
 4. Стежити за повідомленнями від офіційних осіб і представників аварійно-рятувальних служб щодо ситуації з викидом радіації.

Пам'ятайте, що радіоактивним матеріалам властиво з часом слабшати. Тому, якщо хоча б 24 години ви зможете перебувати в приміщенні, не виходячи назовні, це зможе захистити вас від найсильнішої дії радіації.

Чому варто боятися радіоактивного йоду?

Є дуже вагома причина купити йодид калію в Україні наперед. Радіоактивний йод – ще його називають радіоізотоп йод-131 − викидається в атмосферу при ядерній аварії, якій нашій країні вже кілька місяців реально загрожує Росія. Потрапляє I-131 з атмосфери в організм людей через вдихання зараженого радіацією повітря, через воду або опромінені продукти харчування.

Він згубно впливає на організм людини як ззовні, так і внутрішньо. Попадання його на слизові оболонки й шкіру загрожує сильними опіками, а ось його внутрішній вплив націлений на ураження щитовидної залози. Цей невеликий орган виробляє низку гормонів, надзвичайно важливих для нормального функціонування всього організму, а для цього щитовидній залозі потрібний йод.

На жаль, щитовидна залоза не може відрізнити молекулу нерадіоактивного йоду від радіоактивного, тому поглинання йоду-131 загрожує її сильним опроміненням. У майбутньому це призводить до значного збільшення ризику розвитку серйозних захворювань (зокрема, онкології).

Йодид калію – найважливіший засіб для захисту щитовидної залози

Лікарі запевняють, що саме цей препарат здатний захистити той невеликий, але важливий орган від надходження до нього частинок радіоактивного йоду. Важливо: йдеться виключно про захист цього органу й лише від влучення радіоізотопного йоду-131. Від випромінювання інших радіонуклідів та від їхнього впливу на інші органи він не захищає.

Що ж таке йодид калію, який ще можна купити який в Україні? Це сіль безпечного для людини, не радіоактивного йоду. Вона допомагає блокувати поглинання клітинами щитовидної залози молекул цього мікроелементу, але вже в радіоактивній формі. Таким чином, цей орган рятується від найсильнішого радіаційного опромінення зсередини, адже він найбільш чутливий до такого впливу.

Суть дії йодиду калію полягає в тому, що ця речовина унеможливлює засвоєння щитовидної залозою радіоактивного елемента. Кожна таблетка містить таку кількість стабільних частинок йоду, що щитовидна залоза переповнюється ним і протягом наступних 24 годин не зможе поглинати радіоізотоп йоду-131.

Звісно, цей препарат – не панацея від радіації. Він не може запобігти загалом потраплянню радіонукліду в організм, а також виправити ту шкоду, яку він уже встиг заподіяти внутрішнім органам. Однак, його своєчасне прийняття і дорослими, і дітьми потрібне вже тому, що нестача калію йодиду загрожує сильним опроміненням щитовидної залози та подальшими проблемами її роботи. У зв'язку з цим вона не вироблятиме великий комплекс гормонів, важливих для нормального функціонування всіх органів та систем.

Ступінь захисту організму йодидом калію від впливу радіації залежить від:

 • Швидкості прийому засобу. Чим раніше це буде зроблено, тим більше часу буде у щитовидної залози, щоб заповнити клітини безпечним йодом та перешкодити поглинанню частинок радіоактивного йоду.
 • Швидкість всмоктування препарату в кров та його подальше потрапляння до щитовидної залози.
 • Загального дозування опромінення радіоактивним йодом, якого зазнав організм. Чим воно менше, тим менша кількість цього радіонукліду буде поглинена щитовидною залозою.

Які продукти містять йод? Йод є в багатьох продуктах – наприклад, у кухонній солі, а також у рибі та морських водоростях у великій кількості. Але вся проблема в тому, що навіть таких обсягів мікроелементу зовсім недостатньо, щоб запобігти попаданню до щитовидної залози радіоактивного йоду. Тому замінити йодид калію продуктами харчування чи сіллю не вдасться.

Категорії людей, яким показано застосування йодиду калію

Найбільше схильні до ризику ураження щитовидної залози радіонуклідами немовлята (діти до 1 року), а також вагітні жінки та діти, які все ще перебувають у їхній утробі.

Найвищий ризик отримати пухлину після опромінення щитовидної залози мають немовлята – як на грудному вигодовуванні, так і на штучному. У разі небезпеки їм терміново потрібно дати одноразову дозу йодиду калію, рекомендовану лікарями. Але пам'ятайте, що перевищення дозування препарату загрожує проблемами із нормальним розвитком дитини в пізнішому віці. При прийомі більш ніж 1 дози засобу потрібно звернутися за допомогою до лікарів і більш уважно спостерігати за загальним станом здоров'я дитини. Окрім йодиду калію, потрібно використовувати інші заходи захисту організму від радіаційного ураження.

Маленькі діти також потребують прийому йодиду калію, якщо вони зазнали опромінення радіонуклідами. Але це можливо лише в тому випадку, якщо вони не мають діагностованої алергічної реакції на йод. Якщо вона є, це є прямим протипоказанням до прийому препарату.

Дорослим до 40 років також рекомендовано приймати стандартну дозу препарату.

Йод для вагітних жінок обов’язковий − потрібно прийняти лише 1 дозу ліків після ймовірного або точного опромінення для захисту плоду в утробі. Це ж стосується і жінок, які годують груддю – перевищувати дозу не рекомендовано.

Єдина категорія населення, якій слід утриматися від вживання йодиду калію навіть у рекомендованому лікарями дозуванні, це люди віком від 40 років. Справа в тому, що вони найбільше схильні до виникнення побічних ефектів і навіть серйозних алергічних реакцій на ці ліки. Більше того, вони мають найменшу ймовірність розвитку онкозахворювань щитовидної залози або її серйозного пошкодження після опромінення. Виняток становлять лише ті випадки, коли на території очікується зараження надто великою дозою радіації, що потребує прийому препарату.

Йодид калію: як приймати його правильно, щоб не зашкодити?

Важливо усвідомлювати, що є реальні ризики для здоров'я, пов'язані з прийомом цього препарату, тому здійснювати його навіть у рекомендованому дозуванні потрібно тільки після отримання спеціальних вказівок. Йодид калію можна придбати у формі таблеток або розчину – вони однаково ефективні при вживанні.

У стандартному вигляді йодиду калію доза при радіації дорівнює 250 мг (якщо говоримо про таблетки). Для зручнішого поділу на низькі дози на кожній таблетці є спеціальна лінія. За рекомендацією FDA у разі внутрішнього зараження йодом-131 варто прийняти лікарський засіб у наступних дозах, причому виключно одноразово:

 • Півтаблетки (125 мг) – це рекомендація підходить для дорослих та дітей віком від 2 років, жінок під час будь-яких термінів вагітності та періодів лактації.
 • 1/6 таблетки (приблизно 40 мг) – дітям до 2 років.

В якості альтернативи можна купити йодид калію у формі розчину. У такому разі його дозування для одноразового прийому внутрішньо буде наступним:

 • Дітям та дорослим віком від 14 років – сорок крапель.
 • Дітям віком 5-14 років – двадцять крапель.

Дітям віком до 5 років не дозволяється пити розчин йоду. Тому лікарі радять наносити з нього сіточку на шкіру в області сідниць або стегон. Робити це потрібно так:

 • Для дітей віком до 2 років потрібно розвести у воді 10 крапель йодного розчину, а потім нанести його у вигляді сіточки на шкіру.
 • Для дітей віком від 2 до 5 років потрібно зробити те саме, але взяти вже не 10, а 20 крапель розчину.

Усього 1 прийом йодиду калію в таблетках або розчині забезпечує належний захист щитовидної залози протягом 24 годин. Якщо ж люди піддаються радіації більше доби, лікарі можуть попросити кожні наступні 24 години приймати по 1 дозі препарату. Однак, потрібно намагатися уникати повторного прийому препарату новонародженим малюкам, немовлятам, вагітним жінкам на всіх термінах, а також тим, які годують груддю.

Звертаємо вашу увагу на те, що вживання внутрішньо вищого за потрібне дозування йодиду калію не захищає від радіації більше, а навпаки, погіршує стан здоров'я і навіть загрожує смертю.

Побічні ефекти від препарату

Хоча цей засіб може врятувати вашу щитовидну залозу від опромінення, це зовсім не означає, що він на 100% безпечний. Від його прийому можуть виникнути деякі небажані ефекти у вигляді запалення залоз, що виробляють слину, висипання на шкірі, розлади травлення та інші види алергічних реакцій.

Нечасто, але все ж таки прийом цього препарату може викликати неприємні наслідки у вигляді ускладнень в роботі щитовидної залози. Їх розвиток більш ймовірний, якщо препарат приймався неодноразово, його дозування було перевищено або якщо у людини раніше вже були різні проблеми з цим органом.

У дітей віком до 1 місяця, які отримали більше ніж одну дозу препарату, значно посилюється ймовірність розвитку гіпотиреозу. Для цього фізіологічного стану характерним є знижений рівень вироблення гормонів щитовидної залози, що може погіршити роботу головного мозку при невчасній діагностиці та лікуванні захворювання.

Щоб отримати максимальний захист щитовидної залози від опромінення, життєво важливо купити йодид калію заздалегідь і прийняти необхідну дозу в період до 2 годин після події, пов'язаної з поширенням радіації.