Різновиди лабораторного посуду та нюанси його використання

Що ж таке "лабораторний посуд"? Все дуже просто – це спеціальні різновиди ємностей, виготовлені з різних матеріалів, які потрібні для проведення досліджень та дослідів у різних наукових установах. Ми маємо на увазі хімічні та медичні лабораторії, де використання різних видів робочого посуду є обов'язковим.

Без різних видів пробірок, колб, контейнерів неможливо займатися різними видами дослідів та експериментів, проводити наукові дослідження та зберігати отримані експериментальним шляхом зразки протягом тривалого часу. Тому вибір якісного, сертифікованого лабораторного посуду дуже важливий, адже успішна робота наукової установи на 50% залежить від достатньої кількості ємностей для використання їх лаборантами у процесі своєї діяльності.

Головні вимоги до лабораторного посуду в органічній хімії

Перш ніж детально ознайомити вас з різними видами ємностей для використання в лабораторії, ми звертаємо вашу увагу на основні вимоги до якості такого типу посуду. Мова йде про:

1.Легкості використання та простоті її дезінфікування

Від того, наскільки швидко та якісно функціонуватиме лабораторія, безпосередньо залежить її успіх. Тому всі види ємностей, які використовуються її співробітниками, повинні легко та повністю вимиватися від залишків реактивів та біологічно активних речовин, а також швидко висихати та витримувати високу температуру у процесі їх дезінфікування у стерилізаційному апараті.

2.Ударостійкості та міцності

По-справжньому якісний лабораторний посуд повинен чудово витримувати будь-які види навантаження на нього, у тому числі й сильний прямий механічний вплив. Використання в лабораторії робочої тари, виготовленої із сучасних високоміцних матеріалів, дозволяє зробити процес роботи з ними максимально безпечним і значно знижує витрати на регулярні покупки нових колб, контейнерів та пробірок.

3.Стійкості до високих температур

Більшість хімічних дослідів проходить при високих температурних показниках, тому бажано при покупці лабораторного посуду звертати увагу на те, чи використовувалися в процесі виготовлення термостійкі матеріали.

4.Вигідною ціною

Вартість лабораторного посуду має бути середньою – не надто низькою, але й не дуже високою. У першому випадку сумнів викликає якість матеріалів, з яких виготовлявся посуд. У другому, ємності часто стають непридатними після експериментів або просто випадково розбиваються, тому їх занадто висока ціна не завжди виправдана.

5.Стійкості до згубного впливу хімічних реактивів

Для роботи в лабораторії підходить тільки спеціальний посуд, а не звичайні скляні ємності, адже вони не розраховані на дію на поверхню розчинників, кислот і лугів.

6.Здібності навіть після тривалого використання зберігати презентабельний зовнішній вигляд

Навіть після щоденного застосування на лабораторних ємностях не повинно бути видно вад - сколів, тріщин, потертостей. Саме цей показник підтверджує високу якість та полегшує використання колб та інших видів посуду під час складних лабораторних експериментів, що потребують постійного контролю.

7.Правильне маркування

На кожній якісній мензурці, пробірці, колбі має бути градуйована шкала обсягу – так її використовувати буде набагато простіше. Не зайвою буде наявність покажчика її обсягу.

Лабораторний посуд та його види

Основні її різновиди виділяють, виходячи з 2-х показників: матеріалу, який використовується для виготовлення посуду, та його безпосереднього призначення.

Перший тип класифікації лабораторного посуду є таким:

  • Пластикова

У Європі та у світі цей вид матеріалів для створення різних видів лабораторного посуду є одним із найпопулярніших та найпоширеніших. Пластик для цієї мети виробляють на основі високотехнологічних полімерів, тому такий посуд має ряд переваг - його зручно використовувати і мити, він легко висихає, у процесі роботи з нею неможливо заподіяти собі шкоди осколками або гострими краями. Але, крім переваг, її використання є ще й недоліки – лабораторний посуд із пластику не можна використовувати для нагрівання в ній реактивів до високих температурних показників.

  • Скляна

Такий посуд масово використовувався у лабораторіях протягом багатьох років. Її головний плюс полягає в тому, що скло – це термостійкий матеріал, тому в такому посуді можна нагрівати хімічні речовини навіть до температури 1200°С.

Для виробництва такого посуду використовують непрозоре (матове) скло, так і повністю прозоре. Матовий скляний лабораторний посуд вигідно застосовувати в роботі через те, що воно здатне поглинати ультрафіолетове випромінювання.

Рекомендується купувати для лабораторії саме посуд, виготовлений зі скла, якщо його співробітники працюють з високотоксичними компонентами – так можна знизити ризик заподіяння шкоди їх здоров'ю.

  • Порцеляновий

Вироби для використання в лабораторії, виготовлені з фарфору, мають одні з кращих показників стійкості до механічних пошкоджень та прямої дії високої температури. Але, якщо порівнювати їх зі скляними, то у них є одна вагома вада – такий посуд важчий і абсолютно непрозорий. Саме тому з цього матеріалу не виготовляють колби, ні мензурки, ні пробірки, ні мірні склянки.

Найчастіше фарфоровий лабораторний посуд використовується у процесах випарювання реактивів у муфельних печах, на газових пальниках та піщаних лазнях. З цього матеріалу виготовляють шпателі для відбору потрібної кількості хімічної речовини.

  • Кварцова

Лабораторний посуд зі складо цих пір складає таким ємностям конкуренцію, але кварцовий посуд найчастіше використовується при проведенні таких дослідів, за яких небажане застосування скляної тари. Саме колби та склянки з кварцу відмінно протистоять впливу їдких кислот, органічних речовин та іонізуючого випромінювання.

  • Металева

Звичайно, такий лабораторний посуд зовсім не підходить для тривалого використання в експериментальних умовах лабораторії. Найчастіше її виготовляють із заліза середньої чи низької якості, яке схильно вступати у реакцію взаємодії з хімічними речовинами. Зовсім інша річ, якщо металевий посуд для лабораторії виготовляється із платини, срібла, золота, міді чи сплавів на її основі.

  • Керамічна

З цього матеріалу виготовляють ступки і маточки, мулітокремнеземисті трубки, кулі і циліндри, що мелють, воронки Бюхнера, а також чаші для випаровування реактивів. Головними перевагами керамічного лабораторного посуду є високий рівень електроізоляції, стійкість до впливу хімічних речовин та високої температури.

Також ємності для лабораторних досліджень виготовляють із корунду, глини, особливо міцного виду скла, каучуку, силікону та штучної гуми.

Крім всіх вищезгаданих видів лабораторного посуду в нашому інтернет-магазині ви також можете придбати змішані її види – наприклад, тару на основі малахіту, фарфору та металу.

Існує також друга класифікація посуду для лабораторії, її ділять на 3 основні види:

1.Мірний лабораторний посуд

Це незамінний помічник будь-якого працівника лабораторії. Без спеціальних колб та склянок із мірною шкалою неможливо правильно вимірювати об'єм та щільність різних хімічних речовин у рідкому вигляді. До цього виду відносять бюретки, склянки, колби, мензурки, циліндри та піпетки. Саме мірним є лабораторний посуд для відбору проб води.

2.Посуд загального призначення

Ці види ємностей використовують, як правило, у наукових установах та лабораторіях Матеріалами для її виготовлення є скло, кераміка, фарфор, метал, пластик.

3.Посуд спеціального призначення

До цього виду відносять тару, яка використовується лише в окремо взятих дослідах та лабораторних експериментах. Відрізняє її від інших особлива конфігурація та застосування спеціальних матеріалів. Використовують такий лабораторний посуд виключно за його призначенням і ніяк не інакше.

Лабораторний посуд: назвита її ключова типологізація

Ми трохи ознайомилися з вимогами до посуду для лабораторії та матеріалами, з яких вона найчастіше виготовляється. Тепер давайте розберемося з основними різновидами такої тари, їх назвами та нюансами використання.

Серед усіх видів лабораторного посуду, представлених у нашому каталозі, ви неодмінно зустрінете:

1.Пробірки

З таким видом посуду ви, напевно, стикалися в процесі збору медичних аналізів. Ці невеликі ємності найчастіше виготовляють зі скла, набагато рідше – із міцного пластику. Необхідні пробірки для відбору та проведення лабораторних дослідів із невеликими обсягами хімічних речовин.

Що цікаво, в пробірку не дозволяється поміщати більше реактиву, ніж половина її обсягу. Пробірки бувають різних видів: прості, калібровані, з плоским і конічним дном, циліндричні, з центрифугою, біологічні, з пробкою і без.

2.Циліндри

Як виглядає цей тип посуду? Це скляні посудини з широким дном та спеціальною підставкою – вона необхідна для того, щоб посилити їхню стійкість на робочому столі. Зазвичай на зовнішній поверхні циліндрів наносять шкалу об'єму тари (у мілілітрах). Циліндри бувають ємністю від 5 мл до 2 л.

3.Склянки

Виготовляють їх із особливо міцного скла для подальшого застосування у різних лабораторіях. Використовувати склянки можна для змішування реактивів, їх подальшого нагрівання або розчинення, а також зважування окремих хімічних речовин. Лабораторний посуд для хімії у навчальних закладах має на увазі, насамперед, наявність саме цього виду ємностей. В асортименті нашого інтернет-магазину є прості та калібровані склянки, високі та низькі, з ручкою та носиком або без них.

4.Гуртки

Ціль їх застосування вкрай проста – це розлив хімічних реактивів по колбах у потрібній кількості. Для цього гуртки оснащені зручними ручками та носиками. Об'єм таких ємностей для лабораторних експериментів варіюється від 250 мл до 2 л.

5.Чаші

Використовувати їх необхідно для нагрівання рідин та їх випарювання. Лабораторний посуд для мікробіології також має на увазі застосування саме таких чаш. Мова йде про чашку Петрі, необхідну для пророщування різних видів рослинних культур та виведення нових культур мікроорганізмів. Подібний посуд для лабораторії виготовляють із пластику, фарфору та скла. Вся скляна та порцелянова тара придатна для ретельної стерилізації та повторного застосування, пластикові чаші є посудом одноразового використання.

6.Вирви

Незамінним цей вид лабораторного посуду є для зручного переливання рідин та пересипання порошків у процесі лабораторних досліджень. Виготовляють їх у формі циліндра, груші або кулі з гладкою або рифленою внутрішньою поверхнею. Лабораторні вирви діляться на 2 типи: фільтрувальні та ділильні. Для більшої зручності вирви встановлюють на спеціальному штативі з утримувачем.

7.Колби

Бувають вони з круглим, пласким або конічним дном. Відрізняються різні моделі колб один від одного розміром, своєю формою та шириною шийки. Для того, щоб вони змогли витримати не тільки високу температуру, але і її різкий перепад, колби виготовляють із спеціального міцного скла.

Найвідомішими видами колб є колби Ерленмейєра, Кьєльдаля та Вюрца, а також Арбузова та Клайзена. Останні активно застосовуються у процесі перегонки розчинів хімічних речовин.

Колби з наявністю на їх поверхні градуйованої мірної шкали – чудовий помічник у процесі роботи в лабораторії. Саме з їх допомогою легко створити хімічні розчини з необхідною концентрацією окремо взятих компонентів. Деякі моделі хімічних колб комплектуються корком.

8.Бюретки

Навіщо ж потрібен цей вид лабораторного посуду? Бюретки необхідні для правильного вимірювання об'єму хімічних реактивів у рідкому та газоподібному стані. Найчастіше під час продажу вони комплектуються спеціальними затискачами та кранами.

9.Піпетки

Такий лабораторний посуд та його призначення відомі ще школярам – з їх допомогою легко відбирати невелику кількість газів та рідин для проведення дослідів. Всі піпетки невеликого розміру та виготовляються зі скла. Зазвичай їх обсяг не перевищує 100 мл, для зручності використання їх комплектують пробкою та спеціальною грушею.

10.Мензурки

Це судини конічної форми, на їх поверхню наносять мірну шкалу для встановлення точного обсягу речовини, що використовується. Мензурки продаються як без носиків, і з ними.

11.Реторти

Цей вид лабораторного посуду використовується дуже часто. Зовні реторти мають форму груші з носиком, який повернутий убік. Навіщо використовують ці ємності? В першу чергу, для плавного нагрівання речовин з метою подальшого їх розпаду на окремо взяті компоненти. Крім цього, реторти з вогнетривких матеріалів – металу, скла, фарфору – незамінні при проведенні процесу дистиляції.

12.Пляшки

Такий лабораторний посуд буває різної місткості, виготовляють його з таких матеріалів як пластик або скло. У нас ви можете придбати пляшки для використання в лабораторії наступних видів: круглі або квадратні, з вузьким шийкою або широким, великі та маленькі, з краном та градуйованою шкалою або без них.

13.Крапельниці

Це особливий вид лабораторних судин, з його допомогою в розчин окремі компоненти вносяться по краплях, як і передбачено правилами проведення експериментів. Крапельне додавання за допомогою цього посуду стало можливим завдяки витягнутому вузькому носику, наявності палички з ямкою або піпетки – ці складові крапельниці виготовляються зі скла. У продажу бувають різні види крапельниць для лабораторій - вони відрізняються один від одного своїм обсягом, наявністю ковпачка і балона, а також особливостями зовнішньої будови.

14.Бюкси

Такий лабораторний посуд купити необхідно для того, щоб правильно зважувати сипучі матеріали та надалі висушувати їх належним чином. Особлива будова бюксів виключає проникнення в реактиви частинок води та подальшу зміну їхньої ваги та обсягу у зв'язку з цим.

Ми рекомендуємо купувати саме скляні бюкси, але в умовах лабораторії також дозволяється використовувати їх аналоги, виготовлені з кераміки, алюмінію або пластику.

15.Вартове скло

Яку роль вони грають у лабораторії? Ці допоміжні вироби необхідні щодо хімічних реакцій з невеликим обсягом активних речовин.

16.Дефлегматор

Вони бувають горизонтальними та вертикальними. Дефлегматори мають вигляд циліндрів різних розмірів і потрібні для розділення газоподібних і рідких хімічних компонентів, проведення процесу конденсації випарів, для ректифікації і фракційної перегонки рідин. Виготовляють дефлегматор зі скла, стійкого до впливу високих температур.

17.Ексікатори

Цей вид посуду в лабораторії необхідний для здійснення повільного процесу дегідратації хімічних компонентів та їхнього правильного зберігання.

18.Контейнери

Це незамінна тара у сучасній лабораторії. Зазвичай вони широко застосовуються для зберігання різних хімічних речовин. У нашому інтернет-магазині ви можете зустріти контейнери різної конфігурації та розмірів. За допомогою спеціальних контейнерів, виготовлених з полімеру, зручно збирати, дезінфікувати, транспортувати і зберігати різні види хімічних компонентів.

19.Сифони

У нас представлені найрізноманітніші види сифонів – декантуючі, з лійкою, скляні та полімерні. З їхньою допомогою зручно переливати рідину з однієї ємності в іншу, якщо інакше це зробити незручно або неможливо.

20.Ковпаки

Рекомендуємо придбати їх для того, щоб знизити ризик заподіяння шкоди здоров'ю працівникам лабораторії при роботі з високотоксичними та вибухонебезпечними речовинами. Виготовляють ковпаки із загартованого скла – необхідні вони для того, щоб накривати ними зразки реактивів та робочі прилади.

21.Ступки та маточки

Такий лабораторний посуд для чого потрібний? З її допомогою зручно вручну подрібнювати тверді, сипкі та пастоподібні матеріали. У результаті ви отримуєте повноцінний гомогенізований зразок, який можна використовувати для проведення хімічних реакцій. Ступки та маточки виготовляють з таких матеріалів як скло, мармур, фарфор та кераміка.

22.Шпателі

Цей вид посуду для лабораторії має вигляд двосторонньої моделі: одна сторона виконана у вигляді шпателя, друга - у вигляді ложки. Призначені шпателі для відбору, обробки та перемішування рідких, пастоподібних та порошкоподібних форм.

23.Алонжі

Що це за вид лабораторного посуду? Алонжи – це сполучні вигнуті трубки, які розташовані в приладах, призначених для дистиляції. Вони сприяють розподілу рідини на окремі фракції. Особливістю будови алонж є муфта − з її допомогою вони герметично з'єднують між собою деталі обладнання, виготовлені зі скла та металу.

24.Кристалізатори

Їх часто називають кристалізаційними чашами. Потрібні кристалізатори для очищення хімічних речовин, що знаходяться в твердому стані, одержання кристалів шляхом повільного випарювання розчинів для охолодження колб, склянок та інших ємностей з реактивами. Виготовляються кристалізатори з поліпропілену, фарфору та скла.

25.Промивалки.

Їхній обсяг коливається від 250 мл до 1 л. За допомогою промивалок різні види ємностей обполіскують від залишків реактивів.

26.Холодильники

Лабораторні холодильники необхідні для перегонки та конденсації рідин, охолодження пари, що формується при нагріванні речовин, а також для відокремлення один від одного різних компонентів речовини.

27.Трубки

Трубки для лабораторій представлені у вигляді кіл, зірок, овалів, прямокутників. Виготовляють їх переважно з кераміки, так як вона відмінно справляється з сильним механічним впливом і високою температурою при нагріванні.

28.Тіглі

Це особливий вид лабораторного посуду, стійкий до високої температури. Тиглі бувають високими та низькими, їх застосовують для обробки твердих речовин термічним шляхом – плавлення, зоління, прокалювання та сушіння. Але слід пам'ятати, що тиглі можна використовувати в муфельних печах тільки за умови їх поступового нагрівання, а не різкого.

У нашому інтернет-магазині ви можете придбати лабораторний посуд оптом та в роздріб. Ми допоможемо вам вибрати відповідну тару в потрібній кількості за найвигіднішою ціною. Ви будете на 100% впевнені в тому, що не витратили свої гроші даремно!