За останні декілька років Україна стала надійним постачальником органічної продукції до країн ЄС завдяки своєї якості та конкурентоспроможності. Розвиток виробництва органічної продукції та розширення позицій з нішевими, особливо переробленими продуктами на європейських ринках – це одне з пріоритетних завдань для Мінагрополітики в рамках розробленої стратегії «3+5».

Про це розповіла заступник міністра з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева під час конференції «Sourcing Organic from Ukraine 2016» (Постачання органіки з України 2016- ред.). Захід відбувся наприкінці жовтня в м. Франкфурт (Німеччина).

«Сьогодні майже 300 фермерів займаються виробництвом органічної продукції, обсяги якої перевищують внутрішнє споживання. Близько 400 тис. га землі в Україні сертифіковано для органічного сільського господарства. Більше 80% загального експорту даної продукції йде до ЄС. Українська органічна продукція має великий попит у іноземних споживачів. Але сьогодні українські експортери та європейські дистриб’ютори стикаються з низкою проблем у своїй роботі»,- зазначила Ольга Трофімцева у вступному слові на конференції.

Заступник міністра розповіла, що Мінагрополітики буде працювати над тим, щоб регуляторні бар’єри для імпорту української органічної продукції до країн ЄС були знижені. «Сьогодні триває дискусія щодо доцільності існування подвійної перевірки органічної продукції з України та ще 9 країн при експорті до ЄС. Перша перевірка продукції відбувається перед перетином кордону нашими національними контролюючими органами, а потім перевірка має проводитись і в країні призначення. Ці «добровільні директиви», введені Єврокомісією, додають зайвої роботи та витрат не тільки вітчизняним експортерам, але й іноземним покупцям. Імпортери втрачають час і гроші через додаткові аналізи, а це впливає на конкурентоспроможність наших продуктів»,- резюмувала Ольга Трофімцева.

Заступник міністра зазначила, що основним «домашнім завданням» міністерства буде створення повноцінного реєстру виробників органічної продукції в Україні, який допоможе мати чітку і прозору картину органічного сектору країни. Команда Мінагрополітики активно опрацьовує цей напрямок.

Також Ольга Трофімцева розповіла, що зараз європейські колеги готують до запуску нову електрону систему сертифікації для імпорту продукції. «Європейська комісія запропонувала створити нову електрону систему сертифікації для імпортної органічної продукції. Це допоможе простежувати продукцію під час транспортування для прозорості торгівлі та зниження ризиків шахрайства. Мінагрополітики активно підтримує цю пропозицію, тому що це надасть можливість підвищити рівень довіри іноземних споживачів до якості української органічної продукції, а також значно знизить рівень витрат для наших контролюючих органів»,- зазначила Ольга Трофімцева та додала, що постанова ЄК про перехід на електронну систему сертифікації вступить у силу протягом 6 місяців, а запуск планується вже у квітні 2017 року.

Під час конференції заступник міністра закликала європейських імпортерів бути не лише трейдерами, а й інвестувати у відповідну інфраструктуру та логістику для експорту органічної продукції з України. Також було домовлено про постійний діалог з представниками Єврокомісії та національних регуляторів країн ЄС у галузі органіки з метою обміну інформацією, запобігання виникненню критичних ситуацій у двосторонній торгівлі та кращої координації політики в даній галузі.

Довідка: Конференція «Sourcing Organic from Ukraine 2016» відбулась у м. Франкфурт (ФРН) за підтримкою FiBL (Дослідний інститут органічного сільського господарства, Швейцарія), FiBL Projekte GmbH, AFC Consultants International – німецька приватна консалтингова компанія. Мета конференції – обмін інформацією та вирішення ключових питань щодо розширення надійної торгівлі українськими органічними продуктами.