Точними технологіями покриті не більше 15% українських сільгоспугідь, говорить генеральний директор асоціації Український клуб аграрного бізнесу Тарас Висоцький. За словами засновника компанії SmartFarming Артема Бєлєнкова, з урахуванням обладнання, яке йде в комплекті з технікою, додаткового обладнання, різних навісів на агрегати і техніку, сервісів, послуг, програмних продуктів, дронів, обсяг ринку точного землеробства в Україні становить приблизно $ 60-70 млн .

Сьогодні українські аграрії за рівнем технологій не набагато відстають від решти світу, говорить старший міжнародний менеджер по агрономії компанії DuPont Pioneer Сенді Ендікотт. "В Україні впроваджується те, що випробувано в інших країнах. Створювати, тестувати, вимірювати ефективність нових технологій вже не потрібно, українські аграрії беруть і використовують кращі зарубіжні практики. Тому технологічний розрив в точному землеробстві невеликий і ніяк не заважає показувати високі результати", - каже вона.

LIGA.net склала ТОП-10 технологій точного землеробства в світі, які вже прийшли і в Україні.

GPS-системи і GNSS-навігація

Практично в кожному господарстві вже працюють інструменти, засновані на GPS. З тих пір, як в 1990-х роках сільське господарство отримало доступ до супутників визначення місця розташування, оператори і виробники знайшли різні способи зв'язати ці інструменти, щоб зробити роботу на місцях набагато простіше і точніше. Навігаційними датчиками сьогодні обладнані практично всі одиниці техніки - від трактора і комбайна до дрона.

Сьогодні в світі все частіше використовують більш масштабну технологію навігаційних супутникових систем GNSS. Вона охоплює різні системи, включаючи GPS, ГЛОНАСС і Galileo.

Мобільні аксесуари для контролю за посівами

Розвиток точного землеробства сьогодні практично неможливий без гаджетів. За допомогою смартфона, планшета або навіть розумних годин можна стежити за станом посівів, проводити діагностику поля, отримувати дані GPS, буквально сидячи на дивані.

Для цього існує безліч мобільних додатків, спеціальних програм, які дозволяють економити фермерам час і гроші.

Дрони, роботи і керована техніка

Роботи вже частково витіснили з полів людську працю. Вони вміють засівати, збирати урожай, обрізати виноградники, поливати, обробляти грунт, вносити добрива.

Але найбільшого прогресу вдалося досягти в дистанційному управлінні сільгосптехніки. Оператор може керувати сидячи в офісі. Існують і так звані розумні машини, здатні слідувати за трактором. Наприклад, інженери компанії Kinze створили автономну систему зернового кошика, призначену для підключення до будь-якого трактора.

Іригаційні системи (системи поливу)

Інновації в прецизійних іригаційних технологіях стають ще більш актуальними, оскільки виробники стикаються з нестачею води через посуху і виснаженням водоносних горизонтів. Одне з останніх досягнень в цій області - телеметрія, завдяки якій аграрії можуть дистанційно контролювати практично весь процес поливу просто тримаючи перед собою планшет або смартфон зі спеціальним ПО. Системи економлять воду, час, паливо і запчастини для транспортних засобів.

У майбутньому виробники зможуть інтегрувати в свої системи моніторинг вологості грунту, дані про погоду і поливі.

Ось одна з останніх зрошувальних розробок: крапельна лінія витягується через поле за допомогою центрованої або лінійної системи зрошення, а вбудовані обприскувачі забезпечують рівномірну структуру по всій довжині зрошуваної області. Вода доставляється безпосередньо на поверхню грунту, випаровування і дрейф вітру практично усуваються, що дозволяє більшій кількості води досягти кореневої зони.

Інтернет речей

Одним з новітніх ключових слів для досягнення точності за останні кілька років став IT. Концепція підключення будь-якого пристрою зводиться до того що керувати ним можна за допомогою підключення до Інтернету.

Пов'язані компоненти в сільському господарстві можуть поширюються на польові датчики і аерофотознімки для моніторингу на місцях, можуть також використовуватися в диспетчерських програмах, інструментах взаємодії з продавцями та інших додатках для управління бізнесом.

Сенсори

Бездротові сенсорні датчики використовуються в точному землеробстві для збору даних про наявність ґрунтових вод, даних про ущільнення грунту, родючості, температури листа, індексу площі листа, стан води, місцевих кліматичних даних, зараженні комахами-хворобами.

VRA Seeding (спецтехнологія висіву насіння зі змінною швидкістю)

Технологія висіву насіння зі змінною швидкістю дозволяє виробникам використовувати всі можливості підвищення врожайності, приділяючи особливу увагу факторам, що впливають на зростання насіння. Подібну технологію використовують і для внесення добрив, виставляючи потрібну інтенсивність ходу для кожної культури.

Провісник погоди

За останні 25 років з'явилося багато важливих технологій в метеорологічному моделюванні. Існує спеціальна платформа ClearAg, здатна проаналізувати погодні умови, стан і температуру ґрунту, і змоделювати варіант вирощування найбільш придатної для регіону культури.

Моделювання азоту

Внесення добрив зі змінною швидкістю використовується вже давно. Однак в ситуації з внесенням азотних добрив ця система не завжди підходить. Тому розробники SST Software у співпраці з Agronomic Technology Corp створили спеціальний інструмент для управління використанням азоту, щоб вплив на екологію був мінімальним.

Сумісність технологій точного землеробства

Аграрії, які мають справу з використанням різного обладнання в полях, ратують за те, щоб до вибору техніки ставитися більш відповідально і комплексно. Найчастіше різні технічні одиниці закуповуються у різних виробників, а потім з'ясовується, що вони несумісні. Аграрії зацікавлені в онлайн-системі контролю за ефективністю використання різного обладнання на полях.

Марія Бровинська