Наскільки науково достовірний серіал «На всі тяжкі»?
Після трансляції популярного в США та країнах СНД телесеріалу «На всі тяжкі», у багатьох телеглядачів швидше виникли питання – а скільки ж справжньої науки в цьому телепроекті? І наскільки науково достовірною є діяльність шкільного вчителя Уолтера Уайта? Давайте розберемося в цьому разом.
Сюжет серіалу
Головним героєм цього багатосерійного фільму є Уолтер Уайт – хімік, який подає в молодості надії, а в теперішньому викладач хімії в бідній школі, розташованій у невеликому містечку.
Коли він дізнається, що невиліковно хворий на онкологію, він вирішує гарантувати своїй сім'ї безбідне життя, і приступає до варіння наркотичних препаратів у домашніх умовах. Його партнером із криміналу стає колишній учень Джессі Пінкман.
Їхні стосунки складаються складно, але в процесі приготування наркотику Уолтер Уайт не може утриматися від того, щоб викласти колишньому учневі найцікавіші практичні уроки хімії. У процесі роботи вони починають виробляти метамфетамін у кристалах, і він відрізняється найвищою якістю.
Давайте детальніше розглянемо, наскільки близькі до реальності уроки вчителя хімії Уолтера Уайта з серіалу.
Епізод із кристалами
У своїй імпровізованій лабораторії, розміщеній у фургончику, Волтер виготовляв блакитні кристали - це не зовсім так відбувається в реальності. У кадрі вони відрізнялися 100% чистотою і глибоким блакитним кольором, але насправді колір кристала ніяк не може відображати інформацію про його чистоту.
У природних мінералах домішки можуть надавати їм відтінок, але їх колір – це результат реакції взаємодії електронів мінералу з променями світла. Цей показник не може бути показником відсутності домішок у кристалі.
Небезпечний газ
В одній із серій хімік виявляється в колотнечі у своїй лабораторії посеред пустелі. На нього напали два лиходії, і щоб врятуватися, він кидає в ємність із окропом червоний фосфор у вигляді порошку. В результаті йому вдається вискочити з фургона і одночасно замкнути у ньому злочинців. Вони гинуть в лабораторії Уайта через реакцію взаємодії води і фосфорного газу, що утворилася в результаті реакції.
Що ж насправді? Як відомо, червоний фосфор ніяк не може взаємодіяти з гарячою водою – це можливо лише з воднем. Подібну реакцію може дати білий фосфор, але не з окропом, а з каустичною содою, що часто використовується в побуті.
Ванна із кислотою
В епізоді з фосфіновим газом у фургоні помирає лише один гангстер, який напав на Уайта. Йому довелося вбити другого, але тепер хіміку треба якось позбутися трупа. Для цього його партнер Джессі наповнює ванну плавиковою кислотою (фтористоводневої кислотою), щоб позбутися її допомогою від тіла. За сюжетом серіалу вона здатна розчинити навіть скло, тому злочинці зберігають її в тарі із пластику.
Насправді ця кислота і справді їдка, але не настільки. Її їдкість визначається первісними хімічними характеристиками, а не лише концентрацією речовини. У серіалі Джессі вирішив не дослухатися порад Уолтера придбати спеціальну пластикову бочку - він вирішив просто розчинити труп у фтористоводневій кислоті у ванній з чавуну. У результаті труп розчинився в кислоті, але разом із ним кислота проїла і чавун ванни, і бетонне перекриття.
Саморобна батарея
В іншому епізоді серіалу у цієї парочки «розпачливих» хіміків розряджається акумулятор фургона і вони не можуть завести мотор. Що вигадує Волтер? Він виготовляє саморобну батарею з дротів, металевих уламків та кислоти. Паралельно він пояснює Джессі всі свої маніпуляції. За його словами, якщо пару з металу помістити в розчин кислоти або електроліту, виникає електрика.
Насправді у його словах є частка правди. Пояснення щодо саморобної батареї в серіалі є правдоподібними, але виготовлена ​​Уайтом батарея не могла дати настільки багато струму, щоб завести мотор автофургона.
Вибухова суміш
У ще одному епізоді Уайт вирішує вбити гангстера на ім'я Туко. Він особисто приходить до нього із порцією метамфетаміну, але вимагає за неї оплати на місці. Виявляється, що замість наркотичного препарату він вручає злочинцеві кристали гримучої ртуті – це вибухонебезпечна сполука.
Як тільки Уолтер кинув на підлогу гримучу ртуть, вибух відбувається негайно, а хімік залишає палаючу будівлю з мішком грошей. Але чи можливий насправді такий потужний вибух через невелику кількість кристалів гримучої ртуті?
Цю речовину ще називають фульмінатом ртуті – вона справді вибухонебезпечна через свою нестійку хімічну формулу. До того ж його просто виготовити навіть у звичайній шкільній лабораторії.
Вибухнути здатне навіть невелика кількість кристалів цієї речовини. У серіалі Уайт несе Туко мішечок, де їх грам 200, не менше. Він не зміг би донести до офісу Туко цю речовину – вона будь-якої миті потужно вибухнула в його руках.
Суміш для випалювання
У серіалі Джессі та Уолтер проникають на склад із хімікатами, просто випалюючи дверний замок. Уайт розповідає, що дДля цього він застосував спеціальний склад.
Термітна суміш, склад якої являє собою суміш оксиду заліза з алюмінієвим порошком - він має високу здатність до реакції. Температура при реакції їхньої взаємодії дійсно дуже висока, тому цю речовину часто використовують при розтині сейфів або зварюванні рейок на залізниці. Тому саме з цим епізодом у серіалі все правильно, він відповідає дійсності.