Основні характеристики та сфери застосування азотної кислоти

Азотна кислота – це сильна неорганічна речовина. Вона має вигляд прозорої рідини інтенсивного жовтого кольору. Найчастіше її застосовують у хімічному виробництві, у побуті вона не застосовується.

Азотна кислота та її властивості

У природних умовах ця хімічна речовина, поміщена у відкриту посудину, виглядає як рідина, що постійно димиться, через велику кількість вихідних від неї випарів.

Азотна кислота відмінно поєднується з водою, тому в чистому вигляді її мало де використовують - переважно застосовують її водні розчини. Її температура кипіння за стандартних умов дорівнює 82,6 градусам, а температура плавлення – 41 градусу. При кипінні азотна кислота розпадається, а в процесі кристалізації її водних розчинів утворюються кристалогідрати.

По структурі азотна кислота є важкої рідиною, оскільки щільність цієї хімічної речовини підвищена. Її питома вага приблизно в 1,5 рази вища, ніж цей показник у води. Азотна кислота здатна поєднуватися з іншими видами неорганічних кислот. Наприклад, її суміш із сірчаною кислотою отримала назву «меланж», а з соляною кислотою в пропорції 1 до 3 називають «царською горілкою». Ця суміш кислот має унікальні властивості – наприклад, вона здатна розчинити деякі види інертних металів.

Серед хімічних властивостей азотної кислоти варто відзначити її здатність до взаємодії з різними речовинами і сполуками на їх основі - це і основи, і солі інших кислот, і неметали. Реагує азотна кислота і з хімічними речовинами органічного походження, причому деякі з них займаються такою взаємодією – це аміни, скипидар та інші хімікати.

Якщо вас цікавить, як взаємодіє азотна кислота з металами, то вона не реагує з інертними металами в будь-якому своєму вигляді - ні як водний розчин, ні в розчині високої концентрації. Йдеться про такі шляхетні види металів, як тантал, золото, платина та інші.

З іншими видами металів та його оксидами азотна кислота входить у нормальну реакцію заміщення. В результаті її утворюються солі азотної кислоти, їх ще називають нітратами чи селітрами. Селітри – це один із найпоширеніших та найпопулярніших видів добрив для сільськогосподарських культур. Як правило, селітри відрізняються високим ступенем горючості та вибухонебезпечності, тому в господарських та виробничих цілях їх потрібно використовувати вкрай обережно.

Як відбувається синтез азотної кислоти?

На даний момент цей хімікат синтезують у промислових умовах за допомогою методу Оствальда. У чому його суть? Синтетичний аміак піддають окисленню за допомогою каталізаторів, виготовлених з родію та платини. На першому етапі процесу окиснення аміаку утворюється окис азоту, потім вона трансформується в діоксид азоту. Його за допомогою насичення водою перетворюють водний розчин азотної кислоти – концентрація активної речовини в ньому варіюється від 45 до 58%.

Різновиди азотної кислоти

Цей реактив включає деяку кількість води і в залежності від умов, в яких його синтезують, може і далі піддаватися хімічній обробці для надання йому нових властивостей і характеристик. Так, на ринку з'являються різні види цього хімікату. Азотну кислоту купити ви можете таких видів:

• Азотна кислота ЧДА. Це водний розчин азотної кислоти, у якому її концентрація дорівнює 57%. Вона використовується під час досліджень, а також інших напрямів господарської діяльності.

• Азотна кислота. Це також водний розчин цієї речовини, але концентрація азотної кислоти в ньому дорівнює 56%.

• Азотна кислота ХЧ. Це водний розчин хімікату із концентрацією 65%. Ця кислота вважається хімічно чистою – її застосовують для травильних робіт, лабораторних експериментів та інших галузях промисловості.

• Азотна кислота ОСЛ. Це особливо чиста азотна кислота, концентрація основної речовини в якій не нижче 70%. Її широко застосовують у виробництві.

Азотна кислота: застосування у промисловості

В основному ця речовина використовується в промисловості для отримання нітратів на її основі. Тому азотна кислота має великий попит у виробників піротехнічних виробів, вибухівки, мінеральних добрив для сільського господарства.

У деяких галузях хімічного виробництва також потрібна азотна кислота, її застосування дозволяє виготовити низку лікарських препаратів, а також лакофарбових матеріалів.

Затребувана ця речовина та як присадка для реактивного палива, а також як сировина для синтезу хімічних речовин на основі азоту – алканів, нітроцелюлози, аніліну та інших.

Азотна кислота: інструкція із застосування

Так як цей реактив відноситься до хімічних речовин підвищеної небезпеки, то з ним слід максимально обережним. Навіть невелике попадання азотної кислоти на шкіру викликає дуже сильний хімічний опік, який не гоїться дуже довгий час.

Небезпечними також є пари азотної кислотита вдиханні вони вражають слизові оболонки дихальних шляхів. До того ж випаровування цього хімікату високої концентрації шкідливе для здоров'я. Азотна кислота за своєю структурою дуже нестабільна і при контакті з повітрям розпадається, виділяючи бурий газ – токсичний діоксид азоту.

Щоб не нашкодити здоров'ю, азотну кислоту варто зберігати в щільно закритій тарі, а при роботі з цією речовиною використовувати індивідуальні захисні засоби - рукавички і респіратор. Обов'язково облаштуйте в робочому приміщенні вентиляційну систему, що добре працює, щоб уникнути отруєння токсичними випарами азотної кислоти.

Азотну кислоту купити у Києві, а також замовити її доставку у ваше місто ви можете у нашому інтернет-магазині. Клієнтам ми пропонуємо якісні та сертифіковані хімікати, а також вигідні умови замовлення. Постійним покупцям гарантовано відмінні знижки.