Правила посадки та вирощування лохини

Цю смачну ягоду, яку так люблять діти та дорослі, можна не купувати у магазині, а самостійно вирощувати на своїй земельній ділянці. Для цього не потрібно бути досвідченим агротехніком або садівником – достатньо прислухатися до наших рекомендацій, і у вас все вийде!

Основні вимоги до посадки лохини

Цей плодовий чагарник не вимагає особливих умов вирощування. Вам варто лише дізнатися рівень кислотності ґрунту та визначити ступінь його зволоженості, щоб зрозуміти, яке добриво потрібно і як часто потрібно поливати кущі.

Відома всім нам садова лохина чудово почувається в грунті, що складається з суміші піску з тирсою або хвоєю, а також на торф'яних ділянках. Для створення практично ідеальних умов для вирощування лохини, необхідно використовувати шишки, соснову кору, верховий торф та тирсу. Рівень pH готової земляної суміші повинен перевищувати 4,5.

Також при виборі ділянки для висадки кущів лохини потрібно враховувати такі критерії як:

 • Легкий доступ до води для поливу чагарників. Без достатньої кількості вологи коренева система куща дуже швидко висихає – у результаті може загинути. Якщо ви вже встигли зіткнутися з цією проблемою, тоді запам'ятайте, що найкраще ґрунт навколо кущів мульчувати за допомогою кори або хвої. Так ви збережете відповідний рівень зволоженості ґрунту і запобігте його висиханню. Визначити, чи потребує рослина поливу чи ні, дуже просто – її верхівка начиняє в'янути, якщо води недостатньо. При своєчасному вирішенні цієї проблеми кущ наступного дня повернеться до свого колишнього стану.
 • Правильне розташування кущів на обраній вами ділянці. Якщо у вас є така можливість, розташуйте їх саме у напрямку із півночі на південь. Так вони зможуть отримувати сонячні промені протягом усього дня, а їхні ягоди будуть набагато більшими і смачнішими, ніж зазвичай. Використовуючи метод траншейної посадки лохини, зробити це набагато простіше та швидше.
 • Достатня кількість природного висвітлення. Не варто садити кущі лохини в тіні, ягоди на них будуть набагато меншими за розміром.

Посадка та вирощування лохини: як правильно підготувати земляну суміш

Якщо питання підбору місця для вирощування лохини вже закрите, настав час подбати про виготовлення відповідного для цього куща субстрату.

Подібні суміші бувають 3 типів, а саме:

 1. Суміш на основі великої хвойної тирси, піску і верхового торфу у співвідношенні 1:0,5:1.
 2. Суміш на основі верхового торфу з кислотністю 3-4 рН. Як додаткові компоненти до цієї суміші додають гілки і шишки сосни, а також хвою і пісок. Приготувати таку суміш у домашніх умовах найскладніше, але вона краще за інших підходить для вирощування саме лохини. Для заповнення 1 ямки на ділянці потрібно взяти приблизно 50 л торфу і хвойної суміші, а також 20 л піску.
 3. Посадка лохини без торфутакож можлива, для цього використовується суміш із хвойного опаду, тирси, меленої сірки та піску. Застосовувати її на ділянці можна у тому випадку, якщо немає можливості придбати необхідну кількість торфу.

Спонтанна посадка лохини в грунт неможлива, висадку кущів на ділянці потрібно планувати заздалегідь - приблизно за 1-2 місяці. Якщо ж у суміші для ґрунту використовувалася мелена сірка, то з висаджуванням кущів потрібно почекати трохи більше – до 6 місяців.

Також непогано додатково полити ділянку, де ростиме лохина, водним розчином азотної, ортофосфорної або сірчаної кислоти. Але при їх використанні в домашніх умовах пам'ятайте про основні запобіжні заходи. Слизові оболонки та шкіра мають бути захищені від випадкового попадання на них кислоти.

Важливо при виготовленні субстрату для висадки лохини правильно розрахувати кількість основних складових. Воно залежить від того, скільки чагарників у вас підготовлено для висаджування.

Що стосується посадки лохини в ґрунт, то вона буває 2-х типів;

 1. Посадка лохини в траншею. Подібна методика передбачає підготовку грядки шириною 1 м та вилучення з неї частини ґрунту. Викопана земля замінюється субстратом, про особливості виготовлення якого згадували вище. Також, крім субстрату, для наповнення можна використовувати і раніше викопаний ґрунт, якщо в ньому міститься пісок або чорнозем з меленою сірою або гранульованою.
 2. Ямково-гніздова посадка – переважно ця техніка застосовується для культивації лохини на ґрунті з високим вмістом у ній глини. У процесі підготовки грунті викопуються спеціальні ямки діаметром 60 див і глибиною 30 див.

Догляд та посадка лохинина дачній ділянці

Якщо ви вже впоралися з вибором місця для висадки кущів і зуміли придбати якісні саджанці, то можете приступати до безпосередньої висадки їх у грунт.

Пам'ятайте, що при посадці лохини відстань між кущами високорослого типу повинна бути не менше 1-1,2 м. Якщо ж ви придбали низькорослі кущі, то між ними можна скоротити відстань до 60 см.

Кущі лохини високої якості обов'язково повинні бути із закритою кореневою системою. Їх висаджувати у відкритий ґрунт можна протягом усього періоду вегетації – просто виймайте їх із горщика та пересаджуйте у заздалегідь підготовлені ямки або траншеї. Також ви можете на якийсь час відкласти їх посадку, якщо з якихось причин вона стала неможливою.

Перед тим, як висадити саджанці кущів лохини, уважно огляньте їх та вивчіть стан кореневої системи. Якщо вона на вигляд суха, то її слід інтенсивно зволожити перед посадкою. Також зверніть увагу на те, наскільки сильно коріння лохини щільно обплітають грудкою землі. Бажано перед висадкою їх у землю акуратно розплутати, щоб потім у землі коріння рівномірно розвивалося, і кущ довго радував вас рясним урожаєм. Якщо ж коріння буде сильно сплутане, і ви його не розплутаєте, тоді рослина на ділянці зростатиме набагато повільніше. Нормальне розмноження лохини при цьому буде ускладнене.

Рекомендується при висадці лохини кущ заглибити в грунт на 4-7 см вище за його кореневу шийку. Грунт при цьому повинен бути добре политий і утрамбований. Рекомендується кілька разів рясно полити його водою, щоб рівномірно наситити коріння вологою. Слідкуйте за тим, щоб ґрунт у місці поливу не просідав. Якщо ж це трапилося, додайте зверху шар землі, а потім покрийте грунт шаром соснової кори або великої хвойної тирси.

Такий вид мульчування дозволяє надовго утримувати вологу в землі і запобігати передчасному висиханню. Шар тирси або кори слід оновлювати раз на кілька років. За цей час він встигає перетліти та перетворитися на цінне органічне добриво для кущів.

Як провести посадку лохини без помилок?

Ви зможете уникнути основних помилок, які роблять садівники-аматори, якщо виконуватимете наші основні рекомендації, а саме:

 1. Обов'язково оглядайте поблизу саджанці перед посадкою лохини в чорнозем. Так ви зможете вчасно побачити пошкоджені або гнили їх ділянки і позбутися їх.
 2. Перед тим як придбати саджанці та висадити їх у ґрунт, порадьтеся з досвідченими дачниками та вивчіть нюанси агротехнічного вирощування лохини. Це важливо, якщо ваша мета – багатий урожай смачних та стиглих ягід щороку. І пам'ятайте, що кущі лохини відрізняються від кущів чорної смородини, малини та агрусу, тому удобрювати їх і поливати потрібно зовсім по-іншому.
 3. Позбавтеся стереотипів з вирощування лохини на дачній ділянці - для цієї ягоди не потрібна сильна тінь або болотистий ґрунт. Навпаки, їй потрібне багато сонячного тепла для нормального дозрівання ягід.
 4. Для лохини категорично не підходять будь-які види органічних добрив - від їх прямого впливу вони відразу гинуть.
 5. Посадка лохини в тирсу– обов'язкова для виконання умова, якщо ви хочете регулярно збирати багатий урожай. Такий шар мульчі – порятунок для ниткоподібної та поверхнево розташованої кореневої системи чагарника, тому не нехтуйте цією порадою, і з вирощуванням лохини у вас не буде проблем.
 6. Торф у готовому субстраті не повинен бути дуже сухим. Його варто попередньо зволожити, інакше потім ви не зможете поступово наситити рослину вологою. Грунт навколо нього буде мокрим, а сама коренева система в оточенні торфу буде занадто сухою.
 7. Не виключайте азот з підгодівлі кущів лохини, особливо якщо її мульчування виконано за допомогою хвойної тирси. Також можете використовувати водний розчин сульфату амонію, щоб покращити зростання та збільшити врожайність рослини. Використовувати таку рідину можна як під час підготовки саджанців до висадки, і вже під час їхнього зростання на вашому ділянці. Для приготування такого корисного розчину слід взяти на 1 л води всього 2 г активної речовини.
 8. Соляна кислота не рекомендована для закислення води або ґрунту при вирощуванні лохини. У її складі міститься хлор, який згубно впливає на саму рослину. Також жодної користі не принесе застосування оцтової чи лимонної кислоти – вони надто слабкі за своїм впливом.
 9. Не нехтуйте підживленням кущів під час вегетаційного періоду. Незважаючи на те, що цей вид плодових чагарників звик рости на бідному цінними мікроелементами грунті, він чудово реагує на внесення додаткових добрив у ґрунт. Таким чином, ви забезпечите кущі правильний розвиток кореневої системи та збільшите врожайність.
 10. Для мульчування ґрунту варто використовувати натуральні матеріали – хвою, кору, але не поліетилен.
 11. Досвідчені садівники не рекомендують без зайвої необхідності обрізати пагони на чагарниках – так ви позбавите себе наступного року врожаю ягід. Тільки через 4 роки після їх висадки дозволяється видалити неакуратні гілки куща, розташовані знизу, а також скоригувати форму крони. Пам'ятайте, що ягоди лохини з'являються лише на тих втечах, які встигли зрости за минулий рік.
 12. Посадка лохини від А до Яна земельній ділянці передбачає регулярний полив - якщо у вас немає можливості його організувати, краще виберіть інші види плодових чагарників. Для поливу лохини можна використовувати водопровідну воду, воду з колодязя, а також відстояну у спеціальних великих ємностях дощову воду.

Посадка лохини в Україні.зараз стала не мрією, а реальністю. Будь-який бажаючий може не тільки підібрати собі відповідний сорт чагарника і придбати необхідну кількість його саджанців, але і дізнатися собі всі аспекти самостійного вирощування і розмноження цього чагарника.

Замовити сірчану кислоту для лохини можна на нашому сайті за телефоном (066) 044-57-00