Що таке азотні добрива і як правильно їх використовувати?

Азотне добриво – це сукупність мінеральних та органічних продуктів з високим вмістом азоту, які покликані одночасно підвищити концентрацію даної речовини у ґрунті і також покращити його засвоєння. Без використання цього типу добрив в сучасних умовах неможливе ведення успішного та прибуткового сільського господарства.

Азотні добрива бувають різних видів, їх використовують як звичайні садівники та городники на присадибних ділянках, так і великі фермерські підприємства. Вони підходять і для додаткового підживлення популярних серед аграріїв культур, так і для використання в якості головного виду добрива.

Виробляють азотне добриво для рослин на основі азоту та молекулярного водню – шляхом взаємодії цих речовин утворюється синтетичний вид аміаку. Саме такий тип добрива є більш вигідним, бо містить хімічний склад зі стабільними властивостями.

Важливість внесення азоту в ґрунт для рослин

Близько 5% азоту міститься у верхньому шарі ґрунту, який називається гумусом. І чим цей прошарок є товщим, і чим більша в ньому концентрація азоту, тим краще для рослин. Але навіть якщо прошарок гумусу достатній, вам не обійтися без додаткового внесення в ґрунт азоту, хоча вже й в набагато меншому дозуванні.

Чому своєчасне внесення азоту в достатній кількості настільки важливе для нормального росту та розвитку сільськогосподарських культур? Перш за все, азот входить до складу нуклеїнової кислоти, яка міститься в кожній рослинній клітині. Саме вона бере участь як в процесі синтезу білків, так і в дуплікації генетичних даних. Азот також входить до складу алкалоїдів, хлорофілу, ліпоїдів та інших клітинних складових.

Основні функції азоту:

 1. Посилення природного процесу росту рослин. Якщо азот присутній в достатній кількості, тоді ріст і розвиток різних видів культур відбувається належним чином.
 2. Підвищення врожайності. Якщо кількість азоту в рослинах дорівнює нормі, це гарантує нормальний ріст та збільшення розмірів листя, пагонів, квіток та плодів. Тому логічним є те, що збільшення розмірів плодів покращує врожайність вирощуваних вами культур.
 3. Часто використовується азотне добриво для зниження кислотності грунту.
 4. Прискорення плодоносіння. Без внесення додаткової кількості азотних добрив не обійтися, якщо, наприклад, плодові дерева активно ростуть та розвиваються, а не цвітуть і не плодоносять.
 5. Прискорення загоєння ран на деревах. Це необхідно для підтримання оптимальної зимостійкості дерев і захисту їх від різних шкідників та захворювань.

Чим небезпечний для рослин дефіцит та надлишок вмісту азоту?

Азот в рослинах міститься у будь-якому випадку, особливо його багато в найперших листочках. Вже під час завершення процесу цвітіння та при появі перших зав’язей азот поступово переміщується вже до репродуктивної системи рослини – він накопичується в ній і формує необхідний запас білка.

Після дозрівання насіння більша частина азоту відходить з вегетативних органів, що поступово призводить до погіршення стану рослини. Основними ознаками цього процесу є:

 • нетипове забарвлення листя;
 • пригнічення росту рослини;
 • висихання кінчиків та їх жовтизна.

Але проблеми з рослинами виникають і в тому випадку, якщо вони перенасичені азотом. Результатом надмірного впливу цього хімічного компоненту стане:

 • сильний ріст та розростання надземних частин рослини;
 • нетривале, не інтенсивне цвітіння;
 • збільшення листових пластинок;
 • м’якість листя та нехарактерна йому пишність;