Харчова сода: переваги і способи застосування

Доступний за ціною й ефективний народний засіб для побутового використання – харчова сода або, по-науковому – бікарбонат натрію. Речовина застосовується в різних сферах – від кулінарії до прибирання, від садівництва до догляду за собою. Перевіримо?

Історія використання соди

У стародавньому Єгипті сода застосовувалася в її первинному виді. Йдеться про натроне –  мінерал натурального походження. Отримували речовину шляхом випару води з солоних озер – такою содою натирали тіло замість мила, а також готували на його основі мазі. Крім того, натрон був потрібний у процесі муміфікації померлих.

Харчову соду купити в тому вигляді, в якому ми її знаємо і використовуємо сьогодні, стало можливим після розробки французького вченого Ніколя Леблана в 1791 році. Через півстоліття в США бікарбонат натрію стали отримувати шляхом промислового очищення карбонату натрію.

Тільки 1863 року у Бельгії запущено перше підприємство, яке робило бікарбонат натрію за допомогою радикально нового технічного процесу. Сода синтезувалася шляхом використання двох видів природної сировини – вапняку та кам'яної солі. Досі ця методика є найбільш затребуваною.

Харчова сода: формула речовини і його види

Універсальний хімічний продукт безпечний та екологічний. Формула харчової соди –  NaHCO3, реалізовується вона у вигляді білого сипкого порошку під різними назвами. У магазині ви можете її придбати під назвою сіль Віші, гідро- або бікарбонат натрію.

Сода буває харчова, технічна та фармацевтична. Основна різниця між ними полягає в тому, що у них усіх різні критерії чистоти подрібнення. Приміром, технічний вид соди можна застосовувати тільки у побуті – додавати у випічку її не можна. А ось харчова сода, вплив якої на організм ще до кінця не вивчений, придатна до застосування у будь-якій сфері.

Безпечна вона для приготування їжі, догляду за тілом, прибирання та роботи у саду. Основна відмінність між ними – це те, що харчовий варіант соди ретельніше аналізується й тестується під час виробництва. Тому він не викликає алергічної реакції на шкірі або слизових оболонках. У випадку з технічною содою це правило не працює – її не можна наносити на відкриті ділянки шкіри для їх очищення або ковтати.

Бікарбонат натрію розрізняють і за зернистістю – розміру зерняток, з яких складається порошок соди. Вона буває наддрібною – застосовувати таку соду можна для догляду за тілом, для виготовлення косметики та засобів із догляду в домашніх умовах. Також існує крупнозерниста харчова сода, якою зручніше працювати за допомогою губки або пензля. Найбільш універсальним і таким, що часто трапляється на полицях магазинів видом соди по зернистості є дрібна – її зерна мають проміжний розмір.

Харчова сода: користь речовини для людини

Перше, на що варто звернути увагу перед використанням соди − це на її дія на травний тракт. Завдяки лужному рівню рН (він варіюється від 8 до 8,4) харчова сода від печії допомагає практично у 100% випадків – усе внаслідок того, що вона може успішно нейтралізувати жирні кислоти тваринного і рослинного походження.

Цей компонент дозволяє:

·         полегшити процес подальшого травлення в організмі крахмалевмісних овочів, бобових, капусти;

·         замінити цукор у компотах або джемах;

·         прибрати нітрати та пестициди з фруктів і овочів.

Крім того, згідно з останніми дослідженнями, вживання невеликої кількості соди, розчиненої у воді, дозволяє полегшити загальний стан організму при автоімунних захворюваннях (наприклад, ревматоїдному артриті).

Застосовувати харчову соду можна як внутрішньо, так і для зовнішнього використання. Її лужні властивості допомагають м'яко та дбайливо відлущити частинки шкіри, що омертвіли, не ушкоджуючи її. Після такої процедури минають запалення і подразнення шкіри, вона виглядає м'якшою та зволоженою. Щоб отримати максимальне розслаблення від прийому гарячої ванни, радимо розчинити в ній половину склянки харчової соди.

Харчову соду також застосовують від поту в якості натурального дезодоранта – вона дозволить усунути неприємний запах і неабияк зменшить потовиділення в цілому. Ідеальний такий варіант антиперспіранта для вагітних і мам на грудному годуванні.

Доглядати за допомогою харчової соди можна не лише за шкірою обличчя й тіла, але й за волоссям. Вона допомагає прибрати надлишок шкірного жиру – ця речовина свого роду аналог хімічного сухого шампуню. Все, що вам необхідно –  насипати її на забруднене волосся, залишити його у такому вигляді на кілька хвилин, а потім інтенсивно прочесати від низу до верху. Під час миття волосся соду також можна використати у вигляді ополіскувача – на 1 л теплої води варто узяти 2 столових ложки речовини.

Харчова сода: застосування технічного варіанту в побуті

За домашніх умов відмінним бюджетним і безпечним засобом для прибирання є технічна сода. У чому її перевага? Така сода:

·         чудово впорається з видаленням накипу та вапняного нальоту у ванні та на кухні;

·         на 100% видаляє плісняву та грибок;

·         усуває неприємні запахи в холодильнику, на кухні, у ванній кімнаті;

·         добре видаляє застарілі плями.

Щоб ефективно прибратися, достатньо узяти соду, губку й трохи теплої води. Легкими рухами ви впораєтеся з забрудненнями на будь-яких поверхнях у будинку.  

Її використання також актуально для мешканців приватних будинків, у яких немає своєї каналізації, а є септики.

Придатна технічна сода і для прання. Застосування звичайних миючих і пральних засобів шкідливе для довкілля – вони забруднюють ґрунт і підземні води. У випадку з содою таких проблем у вас не буде – це екологічний, біорозкладаний і гіпоалергенний засіб для прання. Використовуючи її, ви збережете одяг в ідеальному стані. Комбінувати соду в процесі прання речей можна з господарським милом, а також оцтом для отримання кращого ефекту. Але перш ніж вносити харчову соду в пральну машину, уточніть, чи передбачено це виробником.

Окрім усіх вищезазначених варіантів застосування соди в побуті, є ще кілька, які ми не згадали. Харчова сода може бути корисна для:

·         дезинфікування клітин і кошиків, в яких перебували або перебувають домашні тварини;

·         очищення від нальоту столових предметів зі срібла;

·         видалення нагару, жиру зі сковорідок і каструль;

·         дезодорування килимків, килимових покриттів і м'яких меблів;

·         усунення неприємного запаху стоп після тривалого перебування у взутті;

·         полегшення прояву стоматитів і пародонтитів – розчин соди має заспокійливий ефектом.

Правила використання харчової соди

Чим корисна харчова сода ще? У побуті використати продукт можна 5 різними способами – у вигляді пасти, порошку, розчину, суміші або спрею.

Розпочнемо із застосування соди в порошкоподібному виді – так вона і продається. Такий бікарбонат натрію можна максимально рівномірно розподілити по забрудненій поверхні з метою її очищення – так званої «контактної» дії. Нанесення соди в такому вигляді дозволяє усунути неприємні запахи в результаті взаємодії навколишнього повітря і зернят хімічного продукту. У сухому вигляді сода застосовується в кулінарії, де її змішують з борошном й іншими інгредієнтами для випічки.

Другий варіант використання соди – це паста на її основі. Готують її, змішуючи в пропорції 3:1 бікарбонат натрію і воду. Така методика дозволяє сформувати пов'язану водою масу зерен соди, яка придатна для:

·         очищення від бруду та неприємного запаху різних поверхонь;

·         обробки шкіри.

Розчин харчової соди, властивості якого нічим не відрізняються від речовини в порошку або пасті, легко приготувати. Чим вода тепліша і чистіша, тим більшу кількість речовини можна в ній розвести. Орієнтовно на 1 л води можна розвести до 87 г чистої соди – у разі, якщо її температура не нижче 20 градусів. При її зниженні на 5-10 градусів можна у воді розчинити не більше 40-50 г соди. Застосувати такий розчин можна:

·         у кулінарії – для очищення овочів і фруктів, варіння бобових;

·         для замочування тканин і видалення з них плям та жовтизни;

·         для догляду за тілом – під час ванн або ванночок.

У вигляді спрея розчин соди зручно використати для точкового нанесення у важкодоступні місця. Все, що вам потрібно – перелити готовий розчин у невеликий розпилювач.

Харчову соду купити оптом ми радимо тому що це універсальний продукт. Він придатний для застосування в різних галузях, і однієї пачки, яку можна придбати в магазині, вам точно буде замало.

Звертайте увагу на етикетку продукції – важливо купувати саме харчову, а не технічну соду. Її можна додавати і у випічку, і використовувати для інших цілей, тоді як з технічною содою це неможливо.