МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

щодо застосування засобу "Неохлор" (“Neokhlorтм) з метою дезінфекції,

достерилізаційного очищення та стерилізації

 

1.   ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1   Повна назва засобу – дезінфекційний засіб "Неохлор" (“Neokhlor”тм) (ТУ У 24.5 – 25636704-003-2004).

1.2. Виробник - ЗАТ "Український науково-виробничий центр проблем дезінфекції" (Україна).

1.3. Склад засобу, вміст діючих та допоміжних речовин, мас. %. Активно діючою речовиною є гіпохлорит натрію. Початковий вміст активного хлору в засобі (концентрат) 7,0-9,0 %. До складу засобу також входять миючі,  антикорозійні, стабілізуючі і ароматизуючі добавки.

1.4. Форма випуску і фізико-хімічні властивості засобу.  Засіб “Неохлор” випускається у вигляді рідкого концентрату жовтуватого кольору з характерним запахом хлору і ароматизатора. При зберіганні засобу допускається випадання осаду, наявність якого не є ознакою погіршення якості засобу. Засіб добре змішується з водою у будь-якому співвідношенні. Робочі розчини засобу мають лужну реакцію, миючі властивості, добру змочувальну здатність. Засіб та його робочі розчини не займисті, вибухобезпечні.

1.5.         Призначення засобу. Засіб “Неохлор” призначений:

- для дезінфекції виробів медичного призначення, включаючи хірургічні та стоматологічні інструменти із корозійностійких металів (у т.ч. з низьковуглецевої сталі, нікельованих металів), скла, пластмас, гуми на основі силіконового і натурального каучуку (за винятком ендоскопів), для знезараження поверхонь приміщень, твердих меблів, медичних апаратів та приладів, санітарно-технічного обладнання (ванни, душові, унітази, раковини), посуду столового, аптечного та лабораторного, іграшок (крім текстильних), білизни, предметів догляду хворих, медичних відходів (у т.ч. виробів медичного призначення одноразового використання та відпрацьованого перев’язувального матеріалу перед утилізацією), прибирального інвентарю тощо при проведенні поточної та заключної дезінфекції у лікувально-профілактичних закладах будь-якого профілю незалежно від форми власності та відомчого підпорядкування (включаючи біохімічні, імунологічні, вірусологічні та бактеріологічні лабораторії, станції переливання крові, донорські пункти і пункти переливання крові, патолого-анатомічні відділення тощо), дитячих закладах та вогнищах інфекційних захворювань при інфекціях бактеріальної (включаючи туберкульоз та внутрішньолікарняні інфекції), вірусної (включаючи гепатити, поліомієліт та ВІЛ-інфекцію) та грибкової (кандидози, дерматомікози) етіології;

- для дезінфекції, поєднаної з достерилізаційним очищенням виробів медичного призначення, лабораторного посуду, перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів та приладдя;

- для стерилізації виробів медичного призначення (крім ендоскопів), лабораторного посуду, перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів і приладдя;

- для поточних та генеральних прибирань в лікувально-профілактичних закладах, лабораторіях, дитячих дошкільних закладах, на комунально-побутових об’єктах, на підприємствах громадського харчування та торгівлі, на об’єктах транспорту тощо;

- для дезінфекції водопровідних споруд (свердловин, резервуарів та напірних баків, відстійників, змішувачів, фільтрів, водопровідних мереж тощо), ємностей для зберігання та перевезення питної води;

- для профілактичної дезінфекції в лікувально-профілактичних та санаторно-курортних закладах, у місцях масового відпочинку, на підприємствах фармацевтичної, мікробіологічної, парфюмерно-косметичної, харчової та переробної промисловості, сільського господарства та агропромислового комплексу; в закладах громадського харчування (ресторани, фабрики-кухні, кафе, та ін.) ї торгівлі (магазини, ринки), дитячих дошкільних, учбових закладах усіх рівнів акредитації, спортивно-оздоровчих, спортивно-розважальних комплексах, тренувальних залах (в т.ч. в плавальних басейнах, включаючи душові, роздягальні, санітарні кімнати та ін., у т.ч. поверхні приміщень та безпосередньо ванни, гідромасажні ванни, поверхні з плитковим покриттям тощо), поверхонь та об’єктів у громадських туалетах; в аптечних закладах (в т.ч. аптечних кіосках і складах); в закладах та на об’єктах комунально-побутового обслуговування та призначення (в т.ч. сауни, лазні, громадські та біотуалети, душові, гардеробні та роздягальні, перукарні, салонах краси, пірсінгу і татуювання, манікюрні, педикюрні та косметологічні кабінети, пральні, хімчистки тощо); у громадських та адміністративних закладах та будівлях; у місцях постійного та тимчасового проживання (готелі, гуртожитки тощо); на рухомому складі та об’єктах забезпечення автомобільного транспорту (в т.ч. громадський пасажирський транспорт, транспорт для перевезення продуктів харчування ї сировини, санітарний транспорт), залізничного транспорту (в т.ч. у метрополітені), водного транспорту, на наземних об’єктах повітряного  транспорту;  на підприємствах зв'язку та в банківських установах; на об’єктах та в підрозділах міністерств внутрішніх справ та оборони (в т.ч. в казармах), в установах пенітенціарної системи; на об’єктах водопостачання та каналізування, підприємствах з транспортування, сортування та переробки сміття; для застосування в умовах надзвичайних ситуацій;

- для дезінфекції на епідемічно-значимих об’єктах інших галузей виробництва та сфери послуг, діяльність яких вимагає проведення дезінфекційних робіт відповідно до діючих санітарно-гігієнічних та протиепідемічних норм і правил, нормативно-методичних документів.  

1.6. Спектр антимікробної дії. Засіб “Неохлор” ефективний щодо широкого спектру мікроорганізмів: грампозитивних і грамнегативних бактерій (в т.ч. Pseudomonas aeruginosa, мікобактерій туберкульозу та збудників внутрішньолікарняних інфекцій), вірусів (в т.ч. поліовірусів, вірусів гепатитів та ВІЛ), грибів роду Candida, збудників дерматомікозів, спороутворюючих мікроорганізмів в споровій формі, а також збудників особливо небезпечних інфекцій, зокрема, сибірки, чуми, псевдотуберкульозу, бруцельозу, холери, лептоспірозу.

1.7. Токсичність та безпечність засобу. Згідно ГОСТ 12.1.007-76 засіб "Неохлор" у вигляді концентрату  належить до речовин ІІІ класу небезпеки (помірно небезпечні речовини); подразнює шкіру і слизові оболонки; має слабкі кумулятивні властивості; не виявляє сенсибілізуючої дії; не має мутагенних властивостей.

 

2. ПРИГОТУВАННЯ РОБОЧИХ РОЗЧИНІВ

2.1.  Методика  та  умови  приготування робочих розчинів. Робочі розчини засобу "Неохлор" готують у спеціально виділеному посуді  шляхом розведення засобу водою.

2.2. Розрахунки для приготування робочих розчинів. Для приготування робочих розчинів користуватись розрахунками, які наведені в таблиці 1.

У разі неможливості уточнення вмісту активного хлору в засобі необхідно користуватись  рекомендаціями  таблиці 1, які відповідають вмісту активного хлору 5,5±0,5%.

За умови використання засобу "Неохлор" по закінченні 6-місячного терміну від дати виготовлення, для розрахунку кількості засобу, потрібної для приготування робочого розчину необхідної концентрації, уточнюють вміст активного хлору в даній партії препарату.

2.3. Термін та умови зберігання робочого розчину. Допускається зберігання приготовлених робочих розчинів у темному прохолодному місті у закритій тарі протягом 3 діб.

Невикористані протягом терміну придатності робочі розчини засобу можуть бути використані для миття або прибирання приміщень.

 

3. СПОСОБИ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБУ

3.1. Об’єкти застосування.  Робочі  розчини  засобу "Неохлор" застосовують: для дезінфекції поверхонь в приміщеннях, апаратури, медичних приладів і обладнання, виробів медичного призначення (крім ендоскопів), перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів та приладдя, санітарно-технічного обладнання, білизни, посуду, предметів догляду хворих, іграшок (крім текстильних), прибирального матеріалу тощо; для дезінфекції, поєднаної з достерилізаційним очищенням виробів медичного призначення, лабораторного посуду, перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів та приладдя; для стерилізації виробів медичного призначення (крім ендоскопів), лабораторного посуду, перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів та приладдя.   

3.2. Методи знезараження окремих об’єктів. Дезінфекцію проводять способами протирання, замочування, занурення та заповнення у відповідності з режимами, вказаними в таблицях 2-5.

3.2.1.  Вироби  медичного  призначення, лабораторний посуд, перукарські, манікюрні і косметологічні інструменти та приладдя з різних матеріалів (скла, металів*, пластмас, гуми) повністю занурюють в ємність з розчином засобу, заповнюючи за допомогою допоміжних засобів (шприців, піпеток) порожнини і канали виробів з метою видалення повітря. Роз’ємні вироби дезінфікують у розібраному вигляді. Після закінчення дезінфекції вироби промивають під проточною водою до зникнення запаху хлору.

Вироби медичного призначення одноразового використання перед утилізацією для знезараження занурюють в робочий розчин засобу за режимами, встановленими для відповідної інфекції.

Перукарське,  манікюрне,  педикюрне  та косметологічне приладдя дезінфікують методами, встановленими для виробів медичного призначення, за режимами відповідної інфекції.

3.2.2. Для дезінфекції, поєднаної з достерилізаційним очищенням, вироби медичного призначення, лабораторний посуд, перукарські, манікюрні і косметологічні інструменти та приладдя занурюють у робочий розчин засобу “Неохлор” кімнатної температури. Роз'ємні вироби перед зануренням у робочий розчин засобу розбирають. Внутрішні канали та порожнини виробів повністю заповнюють робочим розчином за допомогою шприців безперервного типу дії або інших допоміжних засобів. Крізь голки з початку прокачують робочий розчин після чого занурюють у робочий розчин. Ємність із замоченими у робочому  розчині  засобу виробами щільно закривають кришкою.

Після закінчення експозиції у цьому ж робочому розчині здійснюють миття кожного виробу за допомогою йоржа чи ватно-марлевого тампону. Внутрішні канали та порожнини виробів миють шляхом прокачування крізь них робочого розчину за допомогою шприців безперервного типу дії або електровідсмоктувача, крізь голки прокачують робочий розчин.

Обполіскують вироби з початку проточною питною водою, а потім дистильованою водою. Внутрішні канали та порожнини виробів та голок обполіскують шляхом прокачування крізь них води за допомогою шприців безперервного типу дії або електровідсмоктувача. Після ополіскування вироби висушують.

Режими дезінфекції, поєднаної з достерилізаційним очищенням зазначені в таблиці 6.

3.2.3. Застосування розчинів засобу “Неохлор” для стерилізації.

Засіб “Неохлор” може бути використаний для стерилізації виробів медичного призначення (крім ендоскопів), лабораторного посуду, перукарських, манікюрних ______________

*П р и м і т к а : корозійна дія робочих розчинів засобу “Неохлор” на вироби із сталей не перевищує дії води, яка використана для їх приготування.

і косметологічних інструментів та приладдя, виготовлених з гуми, пластичних мас, скла, неіржавіючих  хромованих, хромонікелевих та аустенітних сталей. Перед стерилізацією розчином засобу “Неохлор” вироби піддають достерилізаційному   очищенню.   Після  закінчення   очищення  вироби  ретельно ополіскують питною водою від залишків засобу, який був використаний для достерилізаційного очищення, і видаляють воду з внутрішніх  порожнин  і  каналів виробів. Стерилізацію виробів  розчином  засобу “Неохлор”  проводять  в стерильних скляних,   полімерних   або   емальованих   (без пошкодження емалі) місткостях, що закриваються кришками. Всі маніпуляції виконують дотримуючись асептичних умов. Вироби, що підлягають стерилізації, вільно розкладають в місткості, повністю  занурюючи  їх  в  розчин.  Роз'ємні   вироби занурюють в  розчин  в розібраному вигляді, за допомогою шприца,  піпетки або іншого пристосування канали і порожнини виробів заповнюють розчином без повітряних  пробок.  Для стерилізації використовують робочий розчин засобу “Неохлор” при температурі не менше 18°С в концентрації за активним хлором 0,25% при експозиції 60 хвилин (крім виробів медичного призначення складної конструкції із замковими частинами, каналами та внутрішніми порожнинами) або 0,35% при експозиції 60 хвилин та 0,5% при експозиції 10 хвилин для виробів складної конструкції. Після закінчення експозиції стерилізації вироби виймають з розчину за допомогою стерильних пінцетів (корнцангів) видаляють розчин з каналів і порожнин і промивають в стерильній воді за однією з двох методик: -         тричі по 5 хвилин промивають в стерильній воді, налитій у стерильні місткості, при співвідношенні об’єму води до об’єму виробів не менше, ніж 3 : 1, здійснюючи коливальні рухи виробами у воді; -         тричі на 10 хвилин занурюють в стерильну воду, налиту у стерильні місткості, при співвідношенні об’єму води до об’єму виробів не менше, ніж 3 : 1, без коливальних рухів виробами у воді. При кожному перенесенні виробів з однієї місткості в іншу звільнення каналів і порожнин і їх  заповнення свіжою водою здійснюють за допомогою стерильного щприца, піпетки або іншого пристосування. Промиті стерильні вироби після видалення залишків води з їх каналів і порожнин укладають за допомогою стерильних пінцетів (корнцангів) в   стерильну  стерилізаційну коробку, викладену стерильним простирадлом.  Термін зберігання простерилізованих виробів не більше трьох діб. Для стерилізації виробів медичного призначення та посуду робочі розчини засобу “Неохлор” можуть використовуватись багаторазово протягом робочої зміни за умови позитивних результатах хіміко-аналітичного визначення вмісту активного хлору в розчині та за відсутності зміни зовнішнього вигляду розчину (відсутність помутніння, осаду або забарвлення тощо).

3.2.4. Поверхні  в  приміщеннях  ( стіни, підлога, двері тощо ),  санітарно-технічне обладнання протирають ганчір'ям, змоченим у розчині засобу "Неохлор", із розрахунку 100 мл на 1 м2, для нефарбованої деревини – 150 мл на 1 м2 поверхні.

3.2.5. Посуд звільняють від залишків їжі і занурюють у місткість із розчином засобу "Неохлор" із розрахунку 2 л на 1 комплект. Після закінчення дезінфекції посуд промивають водою до зникнення запаху хлору.

3.2.6. Білизну занурюють у розчин засобу "Неохлор" із розрахунку 4 л розчину  на 1 кг сухої білизни. Місткість щільно закривають кришкою. Після закінчення дезінфекції білизну перуть і полощуть.

Робочі розчини (в концентрації 20-40 мл засобу на 10 л води) вибілюють текстильні матеріали та видаляють плями.

Відпрацьований перев’язувальний матеріал з метою знезараження перед утилізацією занурюють в робочий розчин засобу за режимами відповідної інфекції для білизни, забрудненої кров’ю.

3.2.7. Предмети догляду хворих протирають ганчір’ям, змоченим розчином, або занурюють у розчин засобу "Неохлор" у закритій ємності з наступним промиванням питною водою.

3.2.8. Прибиральний матеріал (ганчір'я) занурюють у розчин засобу "Неохлор", після дезінфекції перуть, полощуть і висушують.

3.2.9. Для дезінфекції виробів медичного призначення, посуду тощо робочі розчини засобу “Неохлор” можуть бути використані багаторазово за умови позитивних результатів хіміко-аналітичного визначення вмісту активного хлору в розчині та за відсутності зміни зовнішнього вигляду розчину (відсутність помутніння, осаду або забарвлення тощо), але не більше терміну придатності (3 доби).

3.2.10. Для дезінфекції об’єктів з фарбованої деревини, пластику, скла, фаянсу, металу, в тому числі, поверхонь в приміщеннях та на транспорті, виробів медичного призначення, посуду (в т.ч. лабораторного), санітарно-технічного обладнання проти збудників особливо небезпечних інфекцій (чума, псевдотуберкульоз, бруцельоз, холера, лептоспіроз) засіб “Неохлор” використовується у таких режимах: концентрація робочого розчину 0,05% за активним хлором при експозиції 60 хв., концентрація робочого розчину 0,25% за активним хлором при експозиції 30 хв.

3.2.11. Профілактична дезінфекція у лікувально-профілактичних закладах, готелях, гуртожитках, санаторіях і будинках відпочинку, на об¢єктах залізничного і громадського транспорту, на підприємствах громадського харчування, торгівлі та ін. здійснюється за режимами, вказаними у таблиці 2. У лазнях, саунах, душових, санпропускниках та інших місцях, де є загроза розповсюдження грибкових інфекцій, профілактична дезінфекція виконується за режимами, вказаними у таблиці 5 для дерматомікозів.

Для дезінфекції поверхонь в приміщеннях та предметів догляду хворих, при їх контамінації Pseudomonas aeruginosa, використовують розчин засобу в концентрації (за активним хлором) 0,03% при експозиції 120 хв. або 0,05% при експозиції 60 хв.  

3.2.12. Дезінфекцію внутрішніх  поверхонь  ємностей для зберігання води  (цистерни, бочки, каністри та ін.) проводять способом протирання або заповнення ємностей розчином засобу у концентрації 0,015% за активним хлором при експозиції 60 хвилин. Дезінфекція інших об’єктів водопостачання здійснюється згідно “Инструкции по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений хлором при централизованном и местном водоснабжении” № 723а-67 від 25.11.1967 р.

 

4. ЗАСТЕРЕЖНІ ЗАХОДИ ПРИ РОБОТІ ІЗ ЗАСОБОМ

4.1. Необхідні засоби захисту шкіри, органів дихання та очей при роботі із засобом. Всі роботи із засобом "Неохлор" та його робочими розчинами слід проводити у спецодязі, захищаючи шкіру рук гумовими рукавичками та у захисних окулярах.

        При обробці поверхонь розчинами у концентрації вище 0,5% за активним хлором слід використовувати засоби захисту органів дихання (респіратори типу РПГ-67 або РУ-60М з патроном марки В чи інші з аналогічними властивостями) і герметичні окуляри.

4.2. Загальні застереження при роботі із засобом. До роботи із засобом “Неохлор”, також, як і до роботи з іншими хлорактивними дезінфекційними засобами, не допускаються особи з підвищеною чутливістю до хлорактивних препаратів.

Під час проведення всіх робіт із дезінфекції слід дотримуватись правил особистої гігієни, забороняється палити, пити і приймати їжу. Уникати попадання засобу на шкіру та в очі. Після роботи обличчя і руки слід вимити водою з милом. Приміщення, що піддані обробці, слід провітрити протягом 15-30 хвилин.

4.3. Застережні заходи в умовах застосування засобу для обробки окремих об’єктів. Місткості для замочування білизни, предметів догляду хворих, посуду і виробів медичного призначення повинні бути щільно закриті.

4.4. Методи утилізації засобу. Утилізація засобу може здійснюватись розведенням його водою до концентрації, меншої від максимальної концентрації робочого розчину з наступним скиданням у виробничо-побутову каналізацію і очисткою стоків на каналізаційних очисних спорудах.

Відпрацьовані робочі розчини засобу зливають у каналізацію.

Розлитий засіб змити достатньою кількістю води. Активно діюча речовина засобу нейтралізується розчином тіосульфату натрію.

 

5. ОЗНАКИ ГОСТРОГО ОТРУЄННЯ. ЗАХОДИ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ВИПАДКОВОМУ ОТРУЄННІ

5.1. Ознаки гострого отруєння. За умови порушення заходів безпеки при роботі із засобом можливе подразнення слизових оболонок очей (різь, сльозотеча) та органів дихання (дертя у горлі, кашель, часте дихання, виділення з носа), може виникнути головний біль.

5.2. Заходи першої допомоги при гострому (респіраторному) отруєнні засобом. При появі перших ознак отруєння необхідно вивести потерпілого з приміщення на свіже повітря або в приміщення, яке добре провітрюється, прополоскати рот, горло, ніс дати тепле пиття.

5.3. Заходи першої допомоги при попаданні засобу до шлунку. При попаданні засобу до шлунку необхідно дати випити потерпілому кілька склянок води, у разі необхідності звернутись до лікаря.

5.4. Заходи першої допомоги при попаданні засобу на шкіру. При забрудненні засобом шкіри слід добре промити уражену ділянку проточною водою. При попаданні засобу на робочий одяг потрібно зняти його, а ділянку шкіри під одягом ретельно промити проточною водою.

5.5. Заходи першої допомоги при попаданні засобу в очі. При попаданні засобу в очі їх необхідно негайно ретельно промити проточною водою на протязі 10-15 хвилин, після чого закапати 1-2 краплини 30% розчину сульфацилу натрію. У разі необхідності звернутись до лікаря.

 

6.  ПАКУВАННЯ. ТРАНСПОРТУВАННЯ. ЗБЕРІГАННЯ

6.1.             Пакування засобу. Засіб постачається у полімерних місткостях ємністю 0,5, 1,0, 3,0, 5,0, 10,0, 20,0, 60,0 та 200,0 л. За погодженням з користувачем можливе збільшення об¢єму фасування або використання інших видів тари.

6.2.             Умови транспортування засобу. Засіб транспортують в упаковці виробника автомобільним або залізничним транспортом за правилами перевезення відповідної категорії вантажів.

6.3.             Термін та умови зберігання засобу. Термін зберігання засобу

не менше 6 місяців, при цьому вміст активного хлору в засобі повинен бути не менше 5,0 %. Засіб зберігають в прохолодному, темному приміщенні, яке добре провітрюється і немає доступу для сторонніх осіб, окремо від лікарських засобів та продуктів харчування. При зберіганні засобу при низьких температурах (близько 0о С і нижче) можливе випадіння осаду, наявність якого не являється ознакою погіршення якості засобу.

 

7.            МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ЗАСОБУ

7.1.             Перелік показників, які підлягають визначенню. Показники, які підлягають визначенню для оцінки якості засобу, викладено в таблиці:

 

№ п/п

Найменування показника

Норма

Метод контролю

1

Зовнішній вигляд

Світла рідина жовтуватого кольору, допускається наявність незначного осаду.

Згідно п. 7.2

2

Запах

 Характерний запах хлору і ароматизатора

Згідно п. 7.2

3

Масова концентрація активного хлору , г/дм3

50,0-90,0

Згідно п. 7.3.

 

7.2. Визначення зовнішнього вигляду і запаху засобу. Зовнішній вигляд засобу визначають візуально, переглядаючи на світлі пробірку з безбарвного скла за ГОСТ 1770-74 внутрішнім діаметром 25–26  мм, яка наполовину заповнена засобом. Запах оцінюють органолептично.

7.3. Методика визначення масової концентрації активного хлору у засобі. Метод  йодометричного титрування на основі методики ГОСТ 11086-76 ґрунтується на виділенні гіпохлоритом натрію з йодистого калію вільного йоду, який титрують розчином тіосульфату натрію у присутності крохмалю.

Реактиви:

1.                     Сірчана кислота, водний розчин з масовою часткою 5% або 10%;

2.                     Тіосульфат натрію 5-водний, розчин концентрації С (Na2S2O3×5H2O) = 0,1 моль/дм3,   0,1 Н.

3.                     Калій йодистий, водний розчин з масовою часткою 10%;

4.                     Крохмаль розчинний, розчин з масовою часткою 1%;

5.                     Вода дистильована.

Хід аналізу:

а) 10 см3 засобу "Неохлор" піпеткою переносять в мірну колбу об¢ємом 250  см3, доводять об¢єм розчину дистильованою водою до мітки і перемішують;

б) 10 см3  приготовленого  розчину переносять у конічну колбу, додають  10  см3 розчину йодистого калію, 20 см3 розчину сірчаної кислоти з масовою часткою 5 %  або 10 см3  з масовою часткою 10 %,  добре  перемішують,  закривають  колбу пробкою та витримують 5 хвилин у темному місці;

в)  йод,  що  виділився,  титрують  розчином  тіосульфату  натрію  до світло-жовтого кольору, додають 2-3 см3 розчину крохмалю і продовжують титрувати до зникнення блакитного забарвлення розчину.

Розрахунок:

Масову концентрацію активного хлору (Х1) в г/дм3 розраховують за формулою: X1 = V × 8,8625, де  V – об¢єм розчину тіосульфату натрію (см3) концентрації точно С (Na2S2O3 × 5H2O) = 0,1моль/дм3, який витрачено на титрування.

 

Хіміко-аналітичне визначення концентрації активного хлору в засобі та його робочих розчинах йодометричним методом може бути здійснено з використанням портативних наборів, а також індикаторних смужок виробництва фірми “LaMotte” (США) або інших з аналогічними метрологічними характеристиками за погодженням ЗАТ “Український науково-виробничий центр проблем дезінфекції”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 1. Приготування робочих розчинів.

 

Вміст активного хлору в засобі,

%

Потрібна концентрація робочого розчину за активним хлором, %

Кількість засобу (мл), необхідна для приготування

1 л робочого розчину

10 л робочого розчину

5,5 ±  0,5

0,015

0,02

0,03

0,05

0,1

0,15

0,25

0,35

0,5

2,7

3,6

5,4

9,0

18

27

45

64

91

27

36

54

90

180

270

450

640

910

6,5 ± 0,5

0,015

0,02

0,03

0,05

0,1

0,15

0,25

0,35

0,5

2,3

3,1

4,6

7,5

15

23

38

54

77

23

31

46

75

150

230

380

540

770

7,5 ± 0,5

0,015

0,02

0,03

0,05

0,1

0,15

0,25

0,35

0,5

2,0

2,6

4,0

6,5

13

20

33

47

66

20

26

80

65

130

200

330

470

660

8,5 ± 0,5

0,015

0,02

0,03

0,05

0,1

0,15

0,25

0,35

0,5

1,8

2,3

3,6

6,0

12

18

29

41

59

18

23

36

60

120

180

290

410

590

 

Примітка: вода додається до засобу у кількості, яка необхідна для отримання потрібної кількості робочого розчину (відповідно до 1 л або до 10 л).

 

Таблиця  2.    Режими    дезінфекції   розчинами    засобу    "Неохлор"
при інфекціях бактеріальної етіології (крім туберкульозу)

 

Об'єкт знезараження

Концентрація активного хлору у розчині, %

Час знезараження,

хв.

Спосіб знезараження

Предмети догляду хворих з  металів, скла, пластмас, гуми

 

0,015

0,1

60

30

протирання

або занурення

      Посуд:

    - без залишків їжі

 

 

    - із залишками їжі

 

 

0,05

0,1

 

0,15

0,25

 

30

15

 

60

30

 

занурення

занурення

 

занурення

занурення

      Білизна:

 - не забруднена

    виділеннями

 

 

- забруднена кров'ю

- забруднена виділеннями

 

 

0,05

0,1

 

0,25

0,5

 

 

60

30

 

120

60

 

 

замочування

замочування

 

замочування

замочування

Поверхні приміщень  (крім дерев'яних)

 

Дерев’яні поверхні:

- фарбовані

 

 

- не фарбовані

 

0,015

0,1

 

0,02

0,1

 

0,5

 

60

30

 

60

30

 

15

 

протирання

протирання

 

протирання

протирання

 

протирання

Санітарно-технічне обладнання

0,1

0,05

30

60

протирання

протирання

Прибиральний  матеріал

0,5

0,1

0,05

60

120

240

замочування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця  3. Режими дезінфекції розчинами засобу "Неохлор" при інфекціях вірусної (включаючи поліомієліт, вірусні гепатити  та СНІД ) етіології

 

Об'єкт знезараження

Концентрація активного хлору у розчині, %

Час знезараження, хв.

Спосіб знезараження

Вироби медичного призначення з металу, скла, пластмас, гуми

0,15

60

занурення

Предмети догляду хворих з  металів, скла, пластмас, гуми

0,15

60

занурення

Посуд:

- без залишків їжі

 

- із залишками їжі

 

0,05

 

0,15

 

60

 

60

 

занурення

 

занурення

Білизна:

-         не забруднена

     виділеннями

 

-         забруднена кров'ю

 

- забруднена виділеннями

 

0,05

 

 

0,15

 

0,15

 

60

 

 

30

 

60

 

замочування

 

 

замочування

 

замочування

Поверхні приміщень

0,05

 

60

 

протирання

Санітарно - технічне обладнання

 

0,05

60

протирання

 

Прибиральний матеріал

 

0,15

60

замочування

 


Таблиця  4. Режими дезінфекції розчинами  засобу "Неохлор" при туберкульозі.

 

 

Об'єкт знезараження

Концентрація активного хлору у розчині, %

Час знезараження, хв.

Спосіб знезараження

Вироби медичного призначення з:

-  металів, скла,

-  пластмас, гуми

 

 

0,25

0,25

0,5

 

 

60

120

60

 

 

занурення занурення занурення

 Предмети догляду хворих з:

-         металів, скла

 

-         пластмас, гуми

 

0,25

 

0,25

0,5

 

60

 

120

60

 

занурення

 

занурення занурення

Посуд:

- без залишків їжі

 

- із залишками їжі

 

0,25

 

0,5

 

60

 

120

 

занурення

 

занурення

 

Білизна:

-         не забруднена

     виділеннями

 

- забруднена кров'ю

 

0,25

 

 

0,5

 

60

 

 

120

 

 замочування

 

 

замочування

Поверхні приміщень (крім дерев'яних)

Дерев'яні поверхні фарбовані

0,25

 

0,5

30

 

60

протирання

 

протирання

Санітарно - технічне обладнання

 

0,25

0,5

60*

30*

протирання

протирання

 

Прибиральний матеріал

 

0,5

120

замочування

 

Примітка * – двократне протирання, з інтервалом 15 хвилин, і наступним дотриманням експозиції.


Таблиця 5. Режими дезінфекції розчинами  засобу "Неохлор"  при кандидозах і дерматомікозах.

 

 

Об'єкт знезараження

Концентрація активного хлору у розчині, %

Час знезараження, хв.

Спосіб знезараження

кандидози

дермато-мікози

 

Вироби медичного призначення з:

-  металів, скла

-  пластмас, гуми

 

 

0,25

0,25

0,5

 

 

30

60

30

 

 

60

120

60

 

 

занурення

занурення

занурення

Предмети догляду хворих з:

-         металів, скла

-         пластмас, гуми

 

 

0,25

0,25

0,5

 

 

30

60

30

 

 

60

120

60

 

 

занурення

занурення

занурення

Посуд:

- без залишків їжі

 

 

- із залишками їжі

 

0,1

0,25

 

0,15

0,25

 

60

30

 

120

60

 

-

-

 

-

-

 

занурення

занурення

 

занурення

занурення

Білизна:

-         не забруднена

     виділеннями

 

-    забруднена кров'ю

 

0,25

 

 

0,25

0,5

 

60

 

 

120

30

 

60

 

 

-

120

 

замочування

 

 

замочування

замочування

Поверхні приміщень (крім дерев'яних)

Поверхні:

-         дерев'яні фарбовані

 

-         дерев'яні не фарбовані

 

0,25

 

0,25

0,5

 

0,5

 

30

 

60

30

 

-

 

120

 

120

60

 

120

 

протирання

 

протирання

протирання

 

протирання

Санітарно - технічне обладнання

0,25

0,5

60

30

120*

60*

протирання

протирання

Прибиральний матеріал

0,25

0,5

120

30

-

120

замочування

замочування

 

Примітка * – двократне протирання, з інтервалом 15 хвилин і наступним дотриманням експозиції.

 

 

 

Таблиця 6. Режими дезінфекції, поєднаної з достерилізаційним очищенням виробів медичного призначення, лабораторного посуду, перукарських, манікюрних і косметологічних інструментів та приладдя

 

Етап обробки

Концентрація робочого розчину (за активним хлором), %

Температура розчину,

оС

Тривалість

етапу,

хв.

Замочування при повному  зануренні виробів в  розчин.  Роз'ємні   вироби занурюють в розібраному вигляді, за допомогою шприца,  піпетки або іншого пристосування канали і порожнини виробів заповнюють розчином без повітряних  пробок. 

режим 1:    0,15

режим 2:    0,25

режим 3:    0,25

режим 4:    0,5

Не менше 18

60*

60**

120**

60**

Миття кожного виробу в тому ж розчині за допомогою йоржа чи ватно-марлевого тампону. Внутрішні канали та порожнини виробів миють шляхом прокачування крізь них робочого розчину за допомогою шприців безперервного типу дії або електровідсмоктувача, крізь голки прокачують робочий розчин

-

 

Не

регламентується

 

0,5±0,1

 

Ополіскування проточною питною водою

-

Не

регламентується

3

Ополіскування дистильованою водою

-

Не

регламентується

0,5±0,1

Примітки.

*  - на етапі замочування у розчині забезпечується дезінфекція виробів щодо збудників інфекцій бактеріальної (окрім туберкульозу) та вірусної (включаючи гепатити, поліомієліт, ВІЛ-інфекцію)  етіології;

** - на етапі замочування у розчині забезпечується дезінфекція виробів щодо збудників інфекцій бактеріальної (включаючи туберкульоз), вірусної (включаючи гепатити, поліомієліт, ВІЛ-інфекцію) та грибкової (кандидози, дерматомікози) етіології;

Пояснення.

Режим 1 встановлено для виробів медичного призначення та інших виробів з металу та скла, що не мають замкових частин, каналів та порожнин.

Режим 2 встановлено  для виробів медичного призначення та інших виробів з металу та скла, в т.ч. таких, що мають замкові частини, канали та порожнини.

Режими 3 і 4 встановлено для виробів медичного призначення та інших виробів з гуми та полімерів, в т.ч. таких, що мають канали та порожнини.